21.03.2019

İLHAM ALMAK İÇİN UZAY KAMPI’NIN KIŞ KAMPINA KATILDILAR

Uzay Kampı Türkiye’nin kış kampı seçeneği olarak sunduğu Özelleştirilmiş Yıldızlar ve Gezegenler Macerası” programına yurt dışından ilgi devam ediyor. Son olarak Pakistan’dan Lahore Amerikan Okulu, özel okulların öğrencilerine “küresel vatandaş” olmaları için ilham verecek deneyimleri yaşatmak üzere uyguladığı “Week Without Walls” haftası kapsamında 13 öğrencisi ile birlikte Uzay Kampı Türkiye programlarına katıldı.

Bu yılki katılımlarıyla aynı zamanda Uzay Kampı Türkiye’ye üst üste 5’nci katılımlarını gerçekleştirmiş olan uluslararası okulun öğrencileri, özelleştirilmiş kış kampı kapsamında hem robotik çalışmalar yaptı hem de Efes-Şirince turu ile farklı kültürleri tanıma şansı bularak altı gün boyunca unutulmaz bir uzay deneyimi yaşadı.

robot_kodlama

Analitik düşünme yetkinliğini geliştirip, aynı zamanda mühendisliğe karşı olan ilgiyi artırmayı hedefleyen özelleştirilmiş Robotik temalı programa katılan öğrenciler, robotların uzay çalışmalarındaki önemini öğrendiler; mühendislik ve programlama yaparak kendi robotlarını tasarlayıp yarıştırdılar.

ROBOTİK TURNUVA

Yarışmadan önce katılımcıların robotlarını test etme ve parçalarını değiştirme kararı verdikleri bir test oturumu yer aldı. Düzenlenen robotik yarışmada, tasarlanan robotlar verilen çeşitli görevleri tamamladılar. Dört farklı takım Robotik Takım Afiş Ödülü ve Robotik Tasarım Ödülü gibi çeşitli ödüller için mücadele etti ve en yüksek puan alan takım Robot Performans Ödülünü de almaya hak kazandı.

Robotik çalışmalarla birlikte uzay kampı programlarında sunulan astronot simülatörlerini de kullanan öğrenciler; NASA Tasarımlı Astronot Simülatörleriyle eğitim, dijital yıldızevinde astronomi, Uzay İstasyonu Uçuş Göreviyle takım çalışması, problem çözme, zaman yönetimi ve liderlik gibi becerilerini geliştirme fırsatı buldular.

Pi günü hatırası

Uluslararası program katılımcıları her yıl 14 Mart’ta; 3'üncü ayın 14'üncü gününün (3,14) “Dünya Pi Günü” olarak kabul edilip kutlanması nedeniyle Pi gününün anlamını öğrenip, Pi sayısının önemini ve matematikteki yerini özel bir dersle işlediler. Pi’nin (Yunanca “π” harfi) matematikte bir sabit olduğunu, yaklaşık 3.14159 olan oranı temsil etmek için kullanılan sembol olduğunu öğrenen öğrenciler; Pi gününü çeşitli matematik oyunları ve eğlenceli etkinliklerle Uzay Kampı Türkiye’de kutladılar, “Pi Günü Hatıra Fotoğrafı” çektirdiler. Okulla gelen öğretmen Frank Shaffer da matematik sabiti hakkında kendi bilgilerini paylaşarak eğlenceye katıldı.

KÜLTÜREL GEZİ

Özelleştirilmiş Yıldızlar ve Gezegenler Macerası programının özellikle yurt dışından gelen okul grupları tarafından çok tercih ediliyor olmasının en büyük nedenlerinden birisi de grupların kendi programlarını diledikleri gibi oluşturup içerisine daha çok simülator kullanımı ekleyebilmeleri, giriş çıkış saatlerinin esnek olması, kültürel geziler gibi ekstra aktivitelerle de zenginleştirebilmeleri. Pakistan'dan gelen öğrenciler, programlarında yer alan yerel gezilerin bir parçası olarak, Efes Antik Kentini ziyaret edip yeni bilgiler öğrendi. Artemis Tapınağı gezisinin ardından; Türkiye'nin batısındaki hoşgörü ve kültürel mirasın güzel bir örneği olan Türk ve Yunan yaşam tarzlarını bir arada yansıtan Şirince köyünü gören katılımcılar lezzetli Türk yemeklerini de deneme fırsatı yakaladılar.

“WEEK WITHOUT WALLS” NEDİR?

Öğrencilerin müfredat ve diğer uygulamaları anlamalarının yanı sıra bireysel gelişimine katkıda bulunan, Türkçe’ye “Duvarsız Hafta” olarak da çevrilebilen “Week Without Walls” gezileri, her öğrenciyi potansiyellerini gerçekleştirmeye teşvik ediyor ve öğrenme deneyimleri yaratıyor. “Week Without Walls” çocuğun akademik hayatında ve ötesinde başarı yaratmada yardımcı olan yapı taşlarından birisi olarak biliniyor. Uluslararası okullar Uzay Kampı Türkiye’de kış kampı seçeneği olarak sunulan akademik programla bu sorumluluklarını yerine getiriyorlar.

Uzay Kampı Türkiye’ye Dubai’den katılan İsviçre Uluslararası Bilim Okulu ile ilgili haberi okumak için tıklayın.