Apollo 11 programının 50’nci yıl dönümü özel etkinliklerle kutlandı.

20 Temmuz 1969’da, insanoğlunun uzay serüveninde attığı en büyük adımlardan biri olan Ay’a ilk insanlı inişin 50’nci yıl dönümü, 14-20 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen programla kutlandı. Aralarında Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’ın da olduğu toplam 6 ülkeden 170 öğrenci ve öğretmenin katıldığı özel haftanın katılımcıları, insanoğlunun güneş sisteminde ayak basabildiği tek gök cismi olan Ay ve astronotları Ay’a taşıyan Apollo programını uygulamalı eğitimlerle öğrenme şansına sahip oldular.

Program süresince Uzay Kampı Türkiye’nin diğer etkinliklerinden de yararlanan katılımcılar, tasarladıkları Ay’ın Evreleri takvimiyle Güneş, Ay ve Dünya'nın konumlarını, Ay tutulması ve Ay’a ait diğer bilimsel gerçekleri uygulamalarla öğrendiler. Teleskopla Ay Gözleminde; Ay’ın yüzey özelliklerini ve Apollo astronotlarının iniş alanlarını 30 cm’lik teleskopla yakından keşfeden öğrenciler, aynı zamanda kinetik ve potansiyel enerji dönüşümleri, yer çekimi, hava direnci, aerodinamik gibi bilimsel kavramları kullanarak Ay’a İniş Aracı tasarladılar.

Uzay Kampı Türkiye’de, ağustos sonuna kadar devam eden yaz kamplarında, çocuk ve gençlerin uygulamalı eğitimlerle uzaya ve bilime olan ilgilerini artması; özgüvenli ve ayaklarının üzerinde durabilen bireyler olmaları hedefleniyor.

Üste Çık