Çocuğunuzun ayrıcalıklı bir tatil geçirmesini ister misiniz? Çocukların eğlenirken dinlenebileceği aynı zamanda yeni arkadaşlıklar edinirken öğrenebileceği gençlik kampları aileler için tercih edilebilecek öncelikli seçeneklerden biridir.

Çocuğunuzu Uzay Kampı Türkiye’ye Göndermeniz için 5 Neden!

"Çocuğum için en uygun kış kampı hangisidir?", "Hangi yaz kampı programı en uygunudur, İngilizce mi yoksa Türkçe mi?", "Okul döneminde haftasonu programları seçenekleri nelerdir?" ve daha nicesi... Okuldaki eğitime tamamlayıcı olacak, çocuğunun bilişsel ve sosyal gelişimi için tatil dönemlerinde destek eğitim verecek kamp deneyiminin de faydalı olacağını düşünen velilerin aklına gelen sorulardan sadece birkaçı... Uzay Kampı Türkiye tam da bu noktada; yıl boyunca, farklı içerik ve sürelerde sunduğu alternatif programlarıyla gençlere hayatları boyunca unutamayacakları kamp maceraları yaşamalarına fırsat sunuyor.

Her çocuk, Ay'da yürüyüşü, roket yapımı veya uçuş görevi gibi fantastik uzay maceralarına katılma fırsatını hak ediyor. Farklı konseptteki program seçenekleriyle tercih edebileceğiniz Uzay Kampı Türkiye’nin gençlik kamplarında çocuğunuz eğlenceli bir kamp dönemi geçirmenin yanı sıra evreni keşfediyor, güncel uzay çalışmalarından uygulamalı eğitimlerle haberdar oluyor ve astronotların büyüleyici dünyasını yaşama imkanı buluyor.

Uzay Kampı Türkiye sıradan bir kamp deneyimi değil, çok daha fazlası! İşte nedenleri:

1-Çocuğunuzun Geleceğine Yatırım Yapın

Kim çocuğunun geleceğine yatırım yapmak istemez ki? Çocuğunuz uzaya ilgi duyuyor veya mühendis, bilim adamı, pilot olmayı hayal ediyorsa, ya da farklı kültürleri tanımayı tercih ediyorsa Uzay Kampı Türkiye tam da ona göre ilham verici ve eşsiz bir ortamda sınıf dışı etkinlikler ve uygulamalı eğitim fırsatı sunuyor.

Uzay Kampı Türkiye eğitmenleri tarafından yapılan uzay ve teknolojiyle ilgili sunumlar, çocuğunuzun kariyer yolunu bulmasına yardımcı olabilir. Yıllar içinde ağırladığımız astronotların hikâyeleri ve fotoğrafları bile çocuğunuz üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Mesleki kariyer tercihini Pilot olarak seçen eski kamp katılımcılarımızdan Ufuk Yücel’in Uzay Kampı Türkiye’nin meslek seçimindeki etkisi üzerine ait yorumlarını aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Solda: Ufuk Yücel, Uzay Kampı Türkiye Uçuş Görevi sırasında Uzay Mekiği Komutanı olarak selamlıyor.

Sağda: Büyük bir havayolu firmasının ikinci pilotu olarak poz veriyor.

2-Temel Yaşam Becerileri

 “Yaşam becerileri”, bireylerin yaşamlarını etkili bir şekilde yönetmelerini ve hayatları boyunca karşılaşabilecekleri sorunlarla başa çıkabilmelerini sağlayan yetkinliklerdir. Söz konusu beceriler, öğrenme yoluyla kazandırılıp geliştirilebileceğinden özel eğitimlerle desteklenebilmektedir. Kesin bir yaşam becerileri listesi olmamakla birlikte çocuğunuzun gelecekte kendi ayakları üzerinde duran bireyler olabilmeleri için yetkinliklerinin geliştirilmesi önemlidir ve işte tam da bu noktada Uzay Kampı Türkiye çocukların hem kişisel gelişimlerinde hem de okul başarılarında kendilerini geliştirmelerini ve var olan yetkinliklerini kullanmalarını teşvik eder.

Uzay Kampı Türkiye uygulamalı eğitimlerle çocukları; problem çözme, zaman yönetimi, takım çalışması, yaratıcı düşünme, karar verme ve liderlik gibi temel yaşam becerilerini kullanabilecekleri ortamı oluşturur. Gençlik kamplarında katılımcılar; uzay istasyonu uçuş görevi, roket yapımı, mars kolonisi tasarımı ve daha pek çok etkinlikte başarılı olmak için doğru zamanda doğru kararlar vererek yaratıcı çözümler geliştirir, acil ve önemli arasındaki farkı anlayarak zamanlarını ve iş yüklerini önceliklendirebilirler.

Uzay Kampı Türkiye çocuğunuzun kendini geliştireceği son yer olmayacak, ancak kesinlikle en etkili olanlardan biri olacak. Çocuğunuzun Uzay Kampı Türkiye'den mezun olduktan sonra daha fazla liderlik fırsatı aramaya başlaması sizi şaşırtmasın.

Uçuş görevi sırasında yer kontrol merkezinde bulunup görev senaryosunu dikkatlice takip eden katılımcılar.

3-Takım Çalışması

Çocukların hayattaki kazanımlarından en önemlisi, bir takımın parçası olarak başkalarıyla nasıl çalışacaklarını öğrenmeleridir. Takım çalışması sadece çocuklukta değil, aynı zamanda yetişkin olarak da, gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta başarılı olmada rol oynayan en önemli faktörlerden biridir.

Uzay Kampı Türkiye’de tamamlanan her bir etkinlik, güçlü bir takım çalışmasıyla mümkün olur. Çocuğunuz Uzay Kampı Türkiye’ye girdiği ilk dakikadan ayrılacağı son dakikaya kadar çok özel bir takımın parçası olarak uzay macerası yaşayacaktır. Gençlik kampları süresince takım üyeleri arasındaki takım çalışması ruhu, disiplin, sorumluluk alma bilinci bir etkinlikten diğerine artarak güçlenecektir. Uzay Kampı Türkiye katılımcıları; sıcak hava balonu inşası,  uzay istasyonu uçuş görevi simülasyonu ya da görev arması tasarımı gibi birbirinden ilgi çekici etkinliklerle farklı bir takım çalışması deneyimi yaşarlar.

Bu süreçteki en önemli unsurlardan biri de çocukları doğru yönlendirebilecek bir takım liderinin olmasıdır. Uzay Kampı Türkiye takım liderleri, çocuklarla iletişimi çok iyi olan deneyimli bir kadronun parçası olarak kampçıların birlikte takım halinde çalışmalarını teşvik ederek, keyifli bir kamp dönemi geçirmelerini sağlar. 

Uçuş görevi öncesi takım motivasyonu.

4-Bilim ve Teknoloji

Uzay çalışmalarının günlük yaşamımızı şekillendirdiği bilim ve teknoloji çağında yaşıyoruz. Gerek uzayda Uluslararası Uzay İstasyonunda gerekse dünyada uzay görevlerinin bir parçası olan bilim insanları ve mühendisler aslında yaşadığımız dünyanın gerçek liderleri olarak ürettikleri ile hayatımızda önemli rol oynarlar. Yapılan teknolojik çalışmalarla günlük yaşantımızın bir parçası olan uzay çağı icatları ve teknolojileri sayılamayacak kadar çok olsa da sizlere bir fikir vermek için bunlardan birkaç tanesini sıralayabiliriz; kameralı telefonlar, hafızalı köpük, kablosuz kulaklıklar, çizilmeye dayanıklı lensler, kurutulup dondurulmuş gıda, bebek formülü vb.

Uzay Kampı Türkiye'de STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) öğrenme yaklaşımlarıyla desteklenen programlarla; öğrencilerin yaratıcılıkları ortaya çıkartılarak uzay görevleri ve teknolojisiyle ilgili son gelişmeler uygulamalı eğitimlerle aktarılır. Her yaştan katılımcıya yönelik sunulan özel programlarla kampçılar; NASA tasarımlı astronot simülatörleri ile uygulamalı uzay eğitimi alarak astronotların uzayda geçirdikleri bir günü deneyimleme heyecanını yaşarlar. 

Bir öğrenciye fizik dersinde kavrayamadığı bir konuyu roket bilimcilerin kullandıkları gerçek bilimsel tekniklerle uygulamalı olarak anlattığınızda matematiksel denklemler aniden eğlenceli ve kolay hale gelir. Uzay Kampı Türkiye'de uzay görevlerinin son teknoloji ürünü simülasyonlarla eğitim alan öğrencilerin, zorlayıcı matematik ve fen derslerine olan ilgilerini arttırmak ve sorunlarla baş edebilmeleri hedeflenir.

Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronotlar gibi sıfır yer çekimini deneyimleyen katılımcılar.

5-Farkındalık ve Özgüven

Çocuklarınızın gençlik kamplarında edindikleri arkadaşlıklar, Uzay Kampı Türkiye takım liderleri, yer aldıkları kamp aktiviteleri, aldıkları sorumluluklar vb.  onların kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı olacaktır. Kendini tanıyan çocuklar, güçlü yanlarının yanı sıra zayıf yönlerini de daha iyi ayırt edebilirler. Uzay İstasyonu Uçuş Görevi, uçuş görevi arması, sıfır yerçekimi duvarı simülatörü veya Ay’da yürüyüş koltuğu simülatörü gibi birçok aktivite çocuğunuzun sınırlarını test edecek ve özgüven kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz sizinle farklı yerlere seyahat etmiş olsa bile, sizden ayrı yaşayacağı bir kamp süreci onun için unutulmaz bir hayat deneyimi olacaktır. Sorumluluk alma ve onları yerine getirme, eğitmenlerle tanışma, yeni güne hazırlanma vb. deneyimleri kişisel gelişim için harika bir fırsattır.

Uzay Kampı Türkiye personeli ile çocuğunuz arasındaki sürekli iletişimin yanı sıra kampın güvenli ve emniyetli ortamı da çok memnuniyet duyacağınız bir tecrübe sağlar.

Dolu dolu geçen bir günün ardından yatakhanede uyumaya hazırlanan katılımcılar.

12 Haziran 2000 tarihinde açıldığından bu yana 60’ı aşkın ülkeden yaklaşık 250.000’i aşkın ziyaretçiyi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Çocuklarını 2018 yılında Uzay Kampı Türkiye programına gönderen Diane McGrane, değerli deneyimlerini yerel bir gazete ile paylaştı. Bu röportajdan bir alıntıyı sizlerle paylaşıyoruz.


Çocuğunuza hitap edecek bir program seçeneğimiz mutlaka vardır.  Çocuklar için kamp seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık