Uluslararası Uzay İstasyonu’nun en çarpıcı özelliklerinden biri, çevredeki alanın 360 derecelik bir görünümünü sağlayan kubbeli, pencereli bir yapı olan Cupola’dır.

  • Cupola modülü ne için kullanılır?
  • Cupola modülü zorlu uzay koşullarına dayanabilir mi?
  • Cupola modülünün kullanım amaçları nelerdir?
  • Cupola modülünün dezavantajları nelerdir?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun en çarpıcı özelliklerinden biri, çevredeki alanın 360 derecelik bir görünümünü sağlayan kubbeli, pencereli bir yapı olan Cupola’dır. Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2010 yılında eklenen Cupola, istasyonun “Tranquility” modülünün ön kısmında yer almaktadır.

Altıgen şekilli, 80 cm genişlikteki modül sahip olduğu 7 pencere ile uzaydaki en büyük pencere ünvanına sahiptir. Pencereler, yüksek mukavemetli, çok katmanlı camdan yapılmıştır ve aşırı sıcaklık dalgalanmaları, güneş radyasyonu ve mikrometeorit etkileri dahil olmak üzere zorlu uzay koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Astronotlar Cupola modülünün içinde ne yapıyorlar?

Cupola, Uluslararası Uzay İstasyonunda çeşitli amaçlara hizmet etmektedir. İstasyon mürettebatı için eşsiz bir görüntüleme platformu sağlayarak Dünya'yı ve diğer gök cisimlerini geçerken gözlemlemelerine olanak tanır. Ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu dışında yük taşımak ve deneyler yapmak için kullanılan istasyonun robotik kolu için bir kontrol merkezi olarak da kullanılmaktadır.

Cupola pratik kullanımının yanı sıra mürettebat için psikolojik ve eğlence alanı olarak da hizmet vermektedir. Cupola'nın manzarası gerçekten nefes kesicidir ve istasyon mürettebatı sık sık Dünya'ya ve yıldızlara bakarak vakit geçirir. Aslında, Cupola konserler ve diğer kültürel etkinlikler için bir mekan olarak da kullanılmış ve bu etkinlikler için eşsiz bir ortam sağlamıştır.

Cupola modülünün içinde olmanın zorlukları nelerdir?

Cupola'nın birçok avantajına rağmen dezavantajları da vardır. Başlıca zorluklardan biri, ortamın içi ve dışı arasındaki sıcaklık ve nem farkları nedeniyle pencerelerde oluşabilecek yoğuşmadır. Bu yörüngenin belirli kısımlarında sorunlar ortaya çıkabilir ve mürettebat yoğuşmayı önlemek ve azaltmak için önlemler almalıdır.

Ayrıca Cupola, yapı ve bileşenlerinde aşınma ve yıpranmaya yol açabilecek zorlu alan koşullarına maruz kalır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için yapısal bütünlüğünü korumak amacıyla çeşitli sistem ve malzemelerle donatılmıştır.

Yazımızı Uluslararası Uzay İstasyonunda çekilmiş bir kliple noktalayalım. Bu klipte de Cupola’nın aktif bir şekilde kullanıldığını görebiliriz.


Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

2024 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

03.10.2023
Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Merhaba, geleceğin uzay kaşifleri! Güneş sistemi boyunca müthiş gerçekler ve harika karşılaştırmalarla canlanan gezegenlerle dolu, bu dünya dışı yolculuğa hazır olun.

18.07.2023
Astronotlar Neden Uzay Giysisi Giyerler?

Astronotlar Neden Uzay Giysisi Giyerler?

Astronotlar Neden Uzay Giysisi Giyerler? Uzay ortamı insanlar için tehlikeli midir? Bu yazımızda astronot kıyafetlerini inceledik.

13.09.2020
ARTEMİS - BEKLENEN AY GÖREVİ

ARTEMİS - BEKLENEN AY GÖREVİ

NASA, 2024 yılında ARTEMİS Göreviyle Ay’a yeniden insanlı görevleri başlatmayı hedefliyor. Buradaki ana hedeflerden biri, her ne kadar Ay yüzeyinde kalıcı bir yerleşke kurmak gibi görünse de aslında hedef çok daha büyük.

26.04.2023
İlkbahar Ekinoksu

İlkbahar Ekinoksu

Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği ana Ekinoks denir.

21.03.2023
Üste Çık