NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) dahil olmak üzere 5 uzay ajansının ortak çalışması olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Dünya'nın yörüngesinde yaklaşık 200 mil yükseklikte dönen benzersiz ve karmaşık bir uzay aracıdır.

  • Cupola modülü ne için kullanılır?
  • Cupola modülü zorlu uzay koşullarına dayanabilir mi?
  • Cupola modülünün kullanım amaçları nelerdir?
  • Cupola modülünün dezavantajları nelerdir?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun en çarpıcı özelliklerinden biri, çevredeki alanın 360 derecelik bir görünümünü sağlayan kubbeli, pencereli bir yapı olan Cupola’dır. Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2010 yılında eklenen Cupola, istasyonun “Tranquility” modülünün ön kısmında yer almaktadır.

Altıgen şekilli, 80 cm genişlikteki modül sahip olduğu 7 pencere ile uzaydaki en büyük pencere ünvanına sahiptir. Pencereler, yüksek mukavemetli, çok katmanlı camdan yapılmıştır ve aşırı sıcaklık dalgalanmaları, güneş radyasyonu ve mikrometeorit etkileri dahil olmak üzere zorlu uzay koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Astronotlar Cupola modülünün içinde ne yapıyorlar?

Cupola, Uluslararası Uzay İstasyonunda çeşitli amaçlara hizmet etmektedir. İstasyon mürettebatı için eşsiz bir görüntüleme platformu sağlayarak Dünya'yı ve diğer gök cisimlerini geçerken gözlemlemelerine olanak tanır. Ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu dışında yük taşımak ve deneyler yapmak için kullanılan istasyonun robotik kolu için bir kontrol merkezi olarak da kullanılmaktadır.

Cupola pratik kullanımının yanı sıra mürettebat için psikolojik ve eğlence alanı olarak da hizmet vermektedir. Cupola'nın manzarası gerçekten nefes kesicidir ve istasyon mürettebatı sık sık Dünya'ya ve yıldızlara bakarak vakit geçirir. Aslında, Cupola konserler ve diğer kültürel etkinlikler için bir mekan olarak da kullanılmış ve bu etkinlikler için eşsiz bir ortam sağlamıştır.

Cupola modülünün içinde olmanın zorlukları nelerdir?

Cupola'nın birçok avantajına rağmen dezavantajları da vardır. Başlıca zorluklardan biri, ortamın içi ve dışı arasındaki sıcaklık ve nem farkları nedeniyle pencerelerde oluşabilecek yoğuşmadır. Bu yörüngenin belirli kısımlarında sorunlar ortaya çıkabilir ve mürettebat yoğuşmayı önlemek ve azaltmak için önlemler almalıdır.

Ayrıca Cupola, yapı ve bileşenlerinde aşınma ve yıpranmaya yol açabilecek zorlu alan koşullarına maruz kalır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için yapısal bütünlüğünü korumak amacıyla çeşitli sistem ve malzemelerle donatılmıştır.

Yazımızı Uluslararası Uzay İstasyonunda çekilmiş bir kliple noktalayalım. Bu klipte de Cupola’nın aktif bir şekilde kullanıldığını görebiliriz.


Uzay Kampı Türkiye'den Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları! Kayıtlar Başladı, Sınırlı Kontenjanları Kaçırmayın!

Uzay Kampı Türkiye'den Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları! Kayıtlar Başladı, Sınırlı Kontenjanları Kaçırmayın!

2023 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

07.02.2023
Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

21.12.2022
Kardeş Okullarla Bilim Programı'nın (PSSP) 20. Yıl dönümü Kutlandı.

Kardeş Okullarla Bilim Programı'nın (PSSP) 20. Yıl dönümü Kutlandı.

Kardeş Okullarla Bilim Programı, Kurucumuz merhum Kaya Tuncer ve ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mary Tuncer tarafından 2002 yılında Türk ve dünya çocuklarının küresel arkadaşlıklarına katkı sağlamak amacıyla kuruldu.

01.08.2022
Apollo 11 - İnsanoğlunun Gerçekleştirdiği Büyük Adımın 53. Yılı Kutlu Olsun!

Apollo 11 - İnsanoğlunun Gerçekleştirdiği Büyük Adımın 53. Yılı Kutlu Olsun!

Bundan tam 53 yıl önce Ay’a ilk adımı atan Neil Armstrong’un sözleri, evrene insanoğlunun muhteşem başarısını duyuruyordu: Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım…

20.07.2022
YAZ KAMPLARINI KAÇIRMAYIN!
Üste Çık