Uluslararası Uzay İstasyonu’nun en çarpıcı özelliklerinden biri, çevredeki alanın 360 derecelik bir görünümünü sağlayan kubbeli, pencereli bir yapı olan Cupola’dır.

  • Cupola modülü ne için kullanılır?
  • Cupola modülü zorlu uzay koşullarına dayanabilir mi?
  • Cupola modülünün kullanım amaçları nelerdir?
  • Cupola modülünün dezavantajları nelerdir?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun en çarpıcı özelliklerinden biri, çevredeki alanın 360 derecelik bir görünümünü sağlayan kubbeli, pencereli bir yapı olan Cupola’dır. Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2010 yılında eklenen Cupola, istasyonun “Tranquility” modülünün ön kısmında yer almaktadır.

Altıgen şekilli, 80 cm genişlikteki modül sahip olduğu 7 pencere ile uzaydaki en büyük pencere ünvanına sahiptir. Pencereler, yüksek mukavemetli, çok katmanlı camdan yapılmıştır ve aşırı sıcaklık dalgalanmaları, güneş radyasyonu ve mikrometeorit etkileri dahil olmak üzere zorlu uzay koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Astronotlar Cupola modülünün içinde ne yapıyorlar?

Cupola, Uluslararası Uzay İstasyonunda çeşitli amaçlara hizmet etmektedir. İstasyon mürettebatı için eşsiz bir görüntüleme platformu sağlayarak Dünya'yı ve diğer gök cisimlerini geçerken gözlemlemelerine olanak tanır. Ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu dışında yük taşımak ve deneyler yapmak için kullanılan istasyonun robotik kolu için bir kontrol merkezi olarak da kullanılmaktadır.

Cupola pratik kullanımının yanı sıra mürettebat için psikolojik ve eğlence alanı olarak da hizmet vermektedir. Cupola'nın manzarası gerçekten nefes kesicidir ve istasyon mürettebatı sık sık Dünya'ya ve yıldızlara bakarak vakit geçirir. Aslında, Cupola konserler ve diğer kültürel etkinlikler için bir mekan olarak da kullanılmış ve bu etkinlikler için eşsiz bir ortam sağlamıştır.

Cupola modülünün içinde olmanın zorlukları nelerdir?

Cupola'nın birçok avantajına rağmen dezavantajları da vardır. Başlıca zorluklardan biri, ortamın içi ve dışı arasındaki sıcaklık ve nem farkları nedeniyle pencerelerde oluşabilecek yoğuşmadır. Bu yörüngenin belirli kısımlarında sorunlar ortaya çıkabilir ve mürettebat yoğuşmayı önlemek ve azaltmak için önlemler almalıdır.

Ayrıca Cupola, yapı ve bileşenlerinde aşınma ve yıpranmaya yol açabilecek zorlu alan koşullarına maruz kalır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için yapısal bütünlüğünü korumak amacıyla çeşitli sistem ve malzemelerle donatılmıştır.

Yazımızı Uluslararası Uzay İstasyonunda çekilmiş bir kliple noktalayalım. Bu klipte de Cupola’nın aktif bir şekilde kullanıldığını görebiliriz.


Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

2024 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

27.05.2024
Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay zeka, son yıllarda hızla gelişen ve pek çok sektörde derin etkiler yaratan bir teknolojidir. İnsan hayatına etkileri açısından bakıldığında, yapay zeka birçok açıdan olumlu katkılar sunmaktadır. Yapay zeka sayesinde üretilen otomasyon sistemleri ve akıllı cihazlar, insanların günlük yaşamlarını daha kolay ve konforlu hale getirmektedir.

04.04.2024
Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Gökyüzü, insanlık tarihinde daima bir gizem kaynağıydı. Anadolu toprakları, binlerce yıl boyunca bu gizemi gözlemleyerek, yıldızların altında birçok medeniyeti ağırladı. Günümüzde ise Türkiye, bu gizemli uzay yolculuğunda yeni bir döneme imza attı.

12.03.2024
Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

21.12.2023
Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Merhaba, geleceğin uzay kaşifleri! Güneş sistemi boyunca müthiş gerçekler ve harika karşılaştırmalarla canlanan gezegenlerle dolu, bu dünya dışı yolculuğa hazır olun.

18.07.2023
BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık