Haydi gelin uzaya dair doğru bilinen yanlışları ve duyduğunuzda çok şaşıracağınız uzay ile ilgili bazı gerçeklerden bahsedelim.

En Parlak Yıldız Kutup Yıldızı mı? Peki En Yakın Yıldız Hangisi? 

Uzay ile ilgili bazı doğru bilinen yanlışları incelemeye başlamadan önce sizlerle çok şaşıracağınız bazı gerçeklere bakalım. Uzay bildiğiniz gibi aslında sonsuz bir boşluktan ibaret. Bu boşluğun ise bazı yerlerinde sayısız gökadalar, o gökadaların etrafında dolanan yıldızlar ve o yıldızların etrafında dolanan gezegenler var. İşte o gezegenlerden biri de Dünya. Güneş’e yakınlık bakımından 3. Sırada olan Dünya, Mars ile Venüs arasında kalan bir gezegen 

  • Ay, Dünya'dan ne kadar uzaktır?
  • Dünya'ya en yakın gezegen Mars mıdır?
  • Dünya ile Güneş arasındaki mesafeyi biliyor muydunuz?
  • En parlak yıldız Kutup Yıldızı mıdır? Yoksa Akyıldız mı?

Dünya’mıza en yakın büyük kütleli gök cismi, aynı zamanda Dünya’mızın tek doğal uydusu olan Ay’dır. Her ne kadar yakın desek de Ay, Dünya’dan yaklaşık 384.000 km uzaktadır ve şu zamana kadar yapılmış en güçlü roketle dahi oraya ulaşmak 4 gün sürmektedir. Bu mesafeyi aklınızda gayet kolay bir şekilde canlandırabiliyorsunuz değil mi? 

İşte şaşıracağınız bir gerçek!

Dünya ile Ay arasındaki boşluğa, Güneş sistemindeki tüm gezegenler sığabilir. Neredeyse her gece görünen Ay, aslında bizden gerçekten de uzaktadır.  

Peki, Dünya’ya en yakın gezegen hangisidir? Bu soru aslında yanlış bilinen bir durumu daha ortaya çıkarıyor. Şu anda kendi kendinize cevap verdiğinizi düşünüyoruz. Siz söylemeden biz söyleyelim, Dünya’ya en yakın gezegen Mars DEĞİLDİR. Dünya’ya en yakın gezegen Venüs gezegenidir ve Dünya’ya büyüklük açısından benzediğinden dolayı Dünya’nın kız kardeşi olarak adlandırılmaktadır.  

Şimdi başka bir konuya gelelim ve uzay ile ilgili bir gerçeği daha paylaşalım.

Dünya'ya en yakın yıldız ne kadar uzaktadır?

Dünya’da yaşayanlar olarak bize en yakın yıldız elbette ki Güneş’tir. Güneş ile dünya arasındaki mesafe yaklaşık olarak 150 milyon kilometredir.

Peki Güneş’e en yakın yıldız ne kadar uzaktadır?

Güneş’e en yakın yıldız Güneş’ten yaklaşık 4,3 ışık yılı uzaklıktadır. Hayalinizde canlandı mı? Bildiğimiz ve yaşadığımız bir ölçü birimi olmadığından bu durumu anlatmak için biraz hayal gücümüzü kullanalım.  

Diyelim ki Güneş, normal bir kitabın içerisinde bulunan cümlenin sonundaki nokta kadar olsun. Bu durumda sizce en yakın yıldız nerededir? Cümlenin başında mı? Yoksa kitabın ilk satırında mı?  

Hazır mısınız?

Tüm evreni bu boyutlara küçültmüş olsak bile, en yakın yıldız sizden yaklaşık 6,5 kilometre uzakta olurdu. İşte gerçekte de bize en yakın yıldız, aslında bizden çok ama çok uzaktadır. 

Şimdi gelelim kutup yıldızına. Genelde bilinenin aksine kutup yıldızı en parlak yıldız değildir. Hatta kutup yıldızı öyle çok parlak bir yıldız dahi değildir. Kutup yıldızı bizim kuzey yönünü bulmamızı sağlar çünkü Dünyamızın dönüş ekseni ile kutup yıldızı yani Polaris aynı doğrultudadır. Dolayısıyla Polaris, Kuzey Yarım Kürede bize her zaman kuzey yönünü gösterir.

Gökyüzünde gece görebileceğimiz en parlak yıldız ise, Sirius isminde büyük köpek takımyıldızının en parlak yıldızıdır. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarının gecelerinde görülebilir ve parlaklığı sayesinde çok net bir şekilde seçilebilir. Örneğin bu akşam saat 20.50-21.00 saatleri arasında pusula yardımıyla tam güney yönünde gökyüzüne bakarsanız Sirius veya Türkçe adıyla Akyıldız’ı çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. 

Youtube kanalımızda sizlerle uzay ve uzay bilimleri hakkında birçok farklı bilgileri paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz. Daha önce hazırladığımız muhteşem içeriklere sahip eğitim videolarımızı kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu ve buna benzer konulardan haberdar olmak için youtube kanalımıza abone olmayı ve bildirim zilini açmayı unutmayın; instagram, twitter ve facebook gibi sosyal medya hesaplarımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.

2023 Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları - Uzay Kampı Türkiye- Türkiye'de İlk ve Tek

2023 Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları - Uzay Kampı Türkiye- Türkiye'de İlk ve Tek

2023 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

24.01.2023
CUPOLA Modülü | Uluslararası Uzay İstasyonu Gözlem Penceresi

CUPOLA Modülü | Uluslararası Uzay İstasyonu Gözlem Penceresi

NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) dahil olmak üzere 5 uzay ajansının ortak çalışması olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Dünya'nın yörüngesinde yaklaşık 200 mil yükseklikte dönen benzersiz ve karmaşık bir uzay aracıdır.

12.01.2023
Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

21.12.2022
Kardeş Okullarla Bilim Programı'nın (PSSP) 20. Yıl dönümü Kutlandı.

Kardeş Okullarla Bilim Programı'nın (PSSP) 20. Yıl dönümü Kutlandı.

Kardeş Okullarla Bilim Programı, Kurucumuz merhum Kaya Tuncer ve ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mary Tuncer tarafından 2002 yılında Türk ve dünya çocuklarının küresel arkadaşlıklarına katkı sağlamak amacıyla kuruldu.

01.08.2022
Apollo 11 - İnsanoğlunun Gerçekleştirdiği Büyük Adımın 53. Yılı Kutlu Olsun!

Apollo 11 - İnsanoğlunun Gerçekleştirdiği Büyük Adımın 53. Yılı Kutlu Olsun!

Bundan tam 53 yıl önce Ay’a ilk adımı atan Neil Armstrong’un sözleri, evrene insanoğlunun muhteşem başarısını duyuruyordu: Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım…

20.07.2022
TÜRK UZAY YOLCULARI HAFTASI
Üste Çık