Haydi gelin uzaya dair doğru bilinen yanlışları ve duyduğunuzda çok şaşıracağınız uzay ile ilgili bazı gerçeklerden bahsedelim.

En Parlak Yıldız Kutup Yıldızı mı? Peki En Yakın Yıldız Hangisi? 

Uzay ile ilgili bazı doğru bilinen yanlışları incelemeye başlamadan önce sizlerle çok şaşıracağınız bazı gerçeklere bakalım. Uzay bildiğiniz gibi aslında sonsuz bir boşluktan ibaret. Bu boşluğun ise bazı yerlerinde sayısız gökadalar, o gökadaların etrafında dolanan yıldızlar ve o yıldızların etrafında dolanan gezegenler var. İşte o gezegenlerden biri de Dünya. Güneş’e yakınlık bakımından 3. Sırada olan Dünya, Mars ile Venüs arasında kalan bir gezegen 

  • Ay, Dünya'dan ne kadar uzaktır?
  • Dünya'ya en yakın gezegen Mars mıdır?
  • Dünya ile Güneş arasındaki mesafeyi biliyor muydunuz?
  • En parlak yıldız Kutup Yıldızı mıdır? Yoksa Akyıldız mı?

Dünya’mıza en yakın büyük kütleli gök cismi, aynı zamanda Dünya’mızın tek doğal uydusu olan Ay’dır. Her ne kadar yakın desek de Ay, Dünya’dan yaklaşık 384.000 km uzaktadır ve şu zamana kadar yapılmış en güçlü roketle dahi oraya ulaşmak 4 gün sürmektedir. Bu mesafeyi aklınızda gayet kolay bir şekilde canlandırabiliyorsunuz değil mi? 

İşte şaşıracağınız bir gerçek!

Dünya ile Ay arasındaki boşluğa, Güneş sistemindeki tüm gezegenler sığabilir. Neredeyse her gece görünen Ay, aslında bizden gerçekten de uzaktadır.  

Peki, Dünya’ya en yakın gezegen hangisidir? Bu soru aslında yanlış bilinen bir durumu daha ortaya çıkarıyor. Şu anda kendi kendinize cevap verdiğinizi düşünüyoruz. Siz söylemeden biz söyleyelim, Dünya’ya en yakın gezegen Mars DEĞİLDİR. Dünya’ya en yakın gezegen Venüs gezegenidir ve Dünya’ya büyüklük açısından benzediğinden dolayı Dünya’nın kız kardeşi olarak adlandırılmaktadır.  

Şimdi başka bir konuya gelelim ve uzay ile ilgili bir gerçeği daha paylaşalım.

Dünya'ya en yakın yıldız ne kadar uzaktadır?

Dünya’da yaşayanlar olarak bize en yakın yıldız elbette ki Güneş’tir. Güneş ile dünya arasındaki mesafe yaklaşık olarak 150 milyon kilometredir.

Peki Güneş’e en yakın yıldız ne kadar uzaktadır?

Güneş’e en yakın yıldız Güneş’ten yaklaşık 4,3 ışık yılı uzaklıktadır. Hayalinizde canlandı mı? Bildiğimiz ve yaşadığımız bir ölçü birimi olmadığından bu durumu anlatmak için biraz hayal gücümüzü kullanalım.  

Diyelim ki Güneş, normal bir kitabın içerisinde bulunan cümlenin sonundaki nokta kadar olsun. Bu durumda sizce en yakın yıldız nerededir? Cümlenin başında mı? Yoksa kitabın ilk satırında mı?  

Hazır mısınız?

Tüm evreni bu boyutlara küçültmüş olsak bile, en yakın yıldız sizden yaklaşık 6,5 kilometre uzakta olurdu. İşte gerçekte de bize en yakın yıldız, aslında bizden çok ama çok uzaktadır. 

Şimdi gelelim kutup yıldızına. Genelde bilinenin aksine kutup yıldızı en parlak yıldız değildir. Hatta kutup yıldızı öyle çok parlak bir yıldız dahi değildir. Kutup yıldızı bizim kuzey yönünü bulmamızı sağlar çünkü Dünyamızın dönüş ekseni ile kutup yıldızı yani Polaris aynı doğrultudadır. Dolayısıyla Polaris, Kuzey Yarım Kürede bize her zaman kuzey yönünü gösterir.

Gökyüzünde gece görebileceğimiz en parlak yıldız ise, Sirius isminde büyük köpek takımyıldızının en parlak yıldızıdır. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarının gecelerinde görülebilir ve parlaklığı sayesinde çok net bir şekilde seçilebilir. Örneğin bu akşam saat 20.50-21.00 saatleri arasında pusula yardımıyla tam güney yönünde gökyüzüne bakarsanız Sirius veya Türkçe adıyla Akyıldız’ı çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. 

Youtube kanalımızda sizlerle uzay ve uzay bilimleri hakkında birçok farklı bilgileri paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz. Daha önce hazırladığımız muhteşem içeriklere sahip eğitim videolarımızı kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu ve buna benzer konulardan haberdar olmak için youtube kanalımıza abone olmayı ve bildirim zilini açmayı unutmayın; instagram, twitter ve facebook gibi sosyal medya hesaplarımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Son Kayıtlar! 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Benzersiz Eğitim Bir Arada!

17.05.2022
AX-1 Görevi Neden Önemli

AX-1 Görevi Neden Önemli

Teknolojinin gelişmesi ve ona paralel olarak uzay çalışmalarının da hız kazanmasıyla bir ilk daha yaşandı. NASA, ESA, ROSCOSMOS gibi bir kamusal uzay ajansına bağlı olmayan Axiom Space şirketi, dört astronotuyla Uluslararası Uzay İstasyonuna gerçekleştirdiği uçuş görevi AX-1'i başarıyla tamamladı.

09.05.2022
ARTEMİS - BEKLENEN AY GÖREVİ

ARTEMİS - BEKLENEN AY GÖREVİ

NASA, 2024 yılında ARTEMİS Göreviyle Ay’a yeniden insanlı görevleri başlatmayı hedefliyor. Buradaki ana hedeflerden biri, her ne kadar Ay yüzeyinde kalıcı bir yerleşke kurmak gibi görünse de aslında hedef çok daha büyük.

31.03.2022
KARA DELİK NEDİR

KARA DELİK NEDİR

Kara delikler.. Yapısının ne olduğunu hala tam olarak bilemediğimiz, inanılmaz kütle çekimi yüzünden ışığın bile "kaçamadığı", hakkında binlerce farklı teorilerin bulunduğu hatta bazı teorilere göre alternatif evrene açılan bir kapı olarak da düşünülen uzayın en bilinmezi.

15.03.2022
2022 Yılında Uzay Bilimleri Alanında Gerçekleşmesi Planlanan 10 Görev

2022 Yılında Uzay Bilimleri Alanında Gerçekleşmesi Planlanan 10 Görev

Astro Bültenimizin Uzay Kampı Türkiye web sayfası üzerinden ilk online versiyonuyla sizlerle birlikteyiz. Yeni bir uzay teleskobunun etkinleştirilmesi, bir gök taşının bir uzay aracıyla yörüngesinden çıkarılması ve metal açısından zengin bir gök taşının keşfedilmesi; bunların hepsi ve daha fazlasının 2022 yılında yapılması bekleniyor...

1.02.2022
YAZ KAMPLARI BAŞLIYOR!
Üste Çık