Uzay Kampı Türkiye, Uluslararası Uzay İstasyonuna canlı bağlantı yaparak astronotlara ilginç sorular sordu.

Uzay Kampı Türkiye, 20’nci yıl kutlamaları kapsamında, Uluslararası Uzay İstasyonuna canlı bağlantı kurarak görevli NASA Astronotu Andrew Morgan ile canlı sohbet gerçekleştirdi. 

Uzay Kampı Türkiye’nin TRAC (Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti) İzmir şubesi ile birlikte yürüttüğü etkinlikte, öğrencilerden ses kaydı ile alınan sorular canlı bağlantıda Uluslararası Uzay İstasyonundaki Expedition 62 mürettebatından Astronot Andrew Morgan’a soruldu. Rezervasyonu aylar öncesinden 19 Mart Perşembe günü için yapılan ARISS (Uluslararası Uzay İstasyonunda Amatör Radyo) bağlantısında Astronot Morgan; 5-13 yaş aralığındaki 16 öğrenciden gelen birbirinden ilginç soruları NASA’nın Houston’daki merkezi üzerinden gerçekleştirilen canlı bağlantıyla cevapladı.ULUSLARARASI UZAY İSTASYONUNA SORULAR

Kamp, COVID-19 virüsü ile ilgili gelişen duruma aldığı önlemler kapsamında, Uluslararası Uzay İstasyonuna telsizle bağlantı kurma etkinliğine davet ettiği öğrencilerin katılımını iptal etti ve soracakları soruların ses kayıtlarını önceden alarak astronota yönlendirdi. Astronot Andrew öğrencilerden gelen “Uzayda hiç baş aşağı durduğunuzu hissediyor musunuz?“ sorusuna cevap olarak “Düşük yerçekimine ilk maruz kaldığımızda o baş üstü durma hissini yaşıyoruz. Ancak bir kaç gün sonra vücudunuz gerçekten çok hızlı uyum sağlıyor. Ben sekiz aydır buradayım ve şu anda bir yer yön duygum yok. Eğer tavanda yürüseydim, tam olarak yerde yürüyormuşum gibi hissederdim” dedi. Astronot Andrew Uluslararası Uzay İstasyonu ile bağlantı kurulabilecek 10 dk’lık zamanda birbirinden ilginç 16 soruyu cevaplandırdı.

Uluslararası Uzay İstasyonu ile telsiz bağlantısı kurulması Türkiye’de ilk kez 2004 yılında yine Uzay Kampı Türkiye’den gerçekleştirilmiş; 7-18 yaş grubu arasındaki çocuklara uzayla ilgili uygulamalı eğitimlerin verildiği kamptan, 2005 yılında da Uluslararası Uzay İstasyonuna canlı bağlantı yapılmıştı.

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık