Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün” 

Kış gün Gün dönümleri bir sonraki mevsimin başlangıcına işaret eden, bir gezegenin yıl içindeki en uzun ve en kısa günleridir. Yılın en uzun günü, yazın başlangıcına işaret eder ve buna yaz gün dönümü denir. En kısa gün ise kışın başlangıcına işaret eder ve bu nedenle kış gün dönümü olarak adlandırılır. İçinde bulunduğumuz Kuzey Yarım Küre’de yaz gün dönümü, Kuzey Kutbu’nun doğrudan Güneş’e doğru eğildiği haziran ayında gerçekleşir. Kış gün dönümü ise Kuzey Yarım Küre’de Kuzey Kutbu’nun Güneş’ten en uzağa eğildiği yani Kuzey Yarım Küre’nin Güneş’ten olabildiğince uzak olduğu aralık ayında gerçekleşir. Bu nedenle kış gün dönümü, güneş ışığının en az alındığı yılın en kısa günüdür.

  • Neden gün dönümü yaşarız?
  • Eksen eğikliğinin gezegenimizdeki yaşam üzerindeki etkisini biliyor musunuz?
  • Kış gün dönümü Türkiye’de ne zaman gerçekleşecek?
  • Gün dönümü ile ilgili kısa bilgi
  • Diğer gezegenlerde gün dönümü olur mu?
  • Kış gün dönümünde gölgenizi nasıl görürsünüz?
  • Gün ışığı yaşamı nasıl etkiler?
  • Jüpiter ve Satürn, kış gün dönümünde nasıl gözlemlenebilecek?

Yılın en kısa günü olarak bilinen kış gün dönümü, daha az güneş ışığı Dünya'ya ulaştığı için, yılın en az gündüz vakti olan günüdür. İyi haber şu ki; kış gün dönümünden sonraki her gün, haziran ayında gerçekleşen ve gün ışığının en çok olduğu yaz gün dönümüne kadar biraz daha uzun sürmeye başlayacak.

Neden Gün Dönümü Yaşarız?

Her yıl, gün dönümlerini deneyimlememizin nedeni; gezegenimizin dönme ekseninin 23.4 derecelik bir açıyla eğik olmasıdır. Bu, Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesinde dik olmadığı anlamına gelir ve mevsimlerin oluşmasına neden olur.

Teşekkürler eksen eğikliği

Eksen Eğikliğinin Etkileri

Dünya'nın eksenindeki bu eğimin, gezegenimizdeki yaşam potansiyeli üzerinde etkisini düşünelim. Bu eğimde Dünya'nın yörüngesi yaz ve kış arasında dramatik sıcaklık değişikliklerine neden olacak kadar etkilidir. Bununla birlikte, bu etki ne aşırıdır ne de gezegeni uzun süre yaşanmaz hale getirecek kadar uzundur. Eksen eğikliğinin sonucu olan bu ılımlı değişkenlik, yaşamın çağlar boyunca yavaş yavaş gelişmesine ve canlıların hayatta kalmasına izin vermiştir.

Kuzey Yarım Küre için kış gün dönümü, her yıl 21 veya 22 Aralık'ta; Dünya genelinde tam olarak aynı zamanda gerçekleşir. Bu yıl kış gün dönümü 21 Aralık günü Türkiye saatiyle 13.02’de gerçekleşecek.

İngilizcede gün dönümü anlamına gelen "solstice" kelimesi, Latince "sol" yani "Güneş" kelimesi ile, sabit durmak anlamına gelen “stare” kelimesinin birleşiminden oluşur. Güneş’in doğudan doğup batıdan batması sırasında (Dünya’nın batıdan doğuya doğru dönmesi nedeniyle), mevsime bağlı olarak yıl boyunca gökyüzündeki konumu değişir. Gün dönümü sırasında Güneş, gökyüzündeki en yüksek ve en alçak noktasına ulaşır. Bunlar Güneş’in yolculuğundaki dönüm noktaları olan sırasıyla yaz ortası ve kış ortasına karşılık gelir. Güneş, yaz gün dönümünde zirveye ulaştığında ufka doğru yolculuğuna başlar ve kış gün dönümündeyse ufuktaki en alçak noktasına gelir. Bu dönüm noktalarından önceki haftalarda, Güneş çok az hareket ediyor gibi görünür. Bu duruma “Güneş’in durması” adı verilir.

Gün Dönümü Yaşanan Tek Gezegen Dünya Değil!

Eğik dönme eksenine sahip herhangi bir gezegende de gün dönümü gözlemlenir. Bunun yanında, diğer gezegenlerin mevsimlerinin birkaç nedenden dolayı iklimsel olarak Dünya'dakilere benzer olmadığını belirtmemizde fayda var. İlk olarak gezegenler, eksenel eğimlerinde değişiklik gösterir. Örneğin, Venüs'ün dönme ekseni sadece üç derece eğiktir. Neredeyse dik sayılabilecek bu eğim nedeniyle Venüs’te, yaz ve kış gün dönümleri arasında Dünya'dakilerden çok daha az mevsimsel fark vardır.

Ek olarak, Mars gibi gezegenler Dünya'nınkinden daha az dairesel yörüngeye sahiptir. Bu durum onların Güneş’e olan uzaklıklarının Dünya’dakinden daha dramatik bir şekilde değiştiği ve buna bağlı olarak da mevsimsel sıcaklık üzerinde daha büyük etkileri olduğu anlamına gelir.

Dünya'nın eksenel eğimi, mevsimlerin oluşmasında daireye yakın yörüngesinden çok daha büyük bir rol oynar. Dünya, Güneş'e en yakın konumunu 21 Aralık gün dönümünden yaklaşık iki hafta sonra; Kuzey Yarım Küre'nin kışı sırasında gerçekleştirir. Dünya, Kuzey Yarım Küre'nin yaz aylarında; 21 Haziran gün dönümünden yaklaşık iki hafta sonra Güneş’ten en uzaktadır.

Gün dönümünü görmemiz mümkün mü? Evet! Gökyüzünde neler olduğunu ve zamanla güneş ışığında meydana gelen değişiklikleri not ederek gün dönümünün etkilerini görmek mümkün olabilir.

21 Aralık’ta Gölge Boyunuza Ne Olacak?

Kış gün dönümünde, öğle vakti dışarıda durup gölgenize baktığınızda; tüm yıl boyunca görebileceğiniz en uzun gölgeyi görebilirsiniz. Bunun nedeni şöyle açıklanabilir: Güneş her gün doğudan doğar ve batıdan batar ve bu yolculuğunda gökyüzünde adeta sanal bir yay çizer.

Bu yayın yüksekliği, Dünya'nın Güneş etrafındaki yıllık yörünge hareketi sırasında değişir. Gezegenimiz Güneş’in etrafındaki yörüngede dolanırken, bir kutup Güneş’e doğru eğilirken diğer kutup ondan uzağa doğru eğilir. Kuzey Yarım Küre'de kış aylarında Kuzey Kutbu güneşten uzağa doğru eğilir, bu nedenle "yayın yüksekliği" yani Güneş'in ufuk çizgisinden olan açısal uzaklığı düşüktür ve bu nedenle gölgeniz uzun görünür.

Pek çok insan için kış gün dönümü, sonbaharın kışa dönmesine işaret eder. Ancak “kışın astronomik ilk günü” olarak adlandırılan kış gün dönümü ile “kışın meteorolojik ilk günü” olarak adlandırılan kış mevsiminin ilk günü arasında bir fark vardır. Meteorologlar her yıl sıcaklık kayıtlarına göre kış mevsiminin ilk gününü belirler.

Gün Işığındaki Değişikliklere Göre Yaşam

Bazı bitki ve hayvanlar gün ışığındaki değişikliklere göre yaşamlarını düzenler. Örneğin günler kısaldığında, yapraklar daha az gün ışığı ve daha düşük sıcaklıklar nedeniyle yeşil rengini kaybeder. Antik çağlardan beri, dünyanın her yerinden insanlar da bu yıllık ritme dikkat etmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki kültürlerde, kış gün dönümünü kutlanır. Ateş ve ışık, yılın en karanlık bu gününde düzenlenen kutlamaların geleneksel sembolleridir.

Bununla birlikte, özellikle soğuk kış koşullarını önemsemeyen yıldız gözlemcileri için uzun gecelerin bazı faydaları vardır. Soğuk kış günleri, yaz aylarına kıyasla daha düşük nem oranına sahip olduğundan; sunduğu berrak gökyüzü ile gözlemcilerini ödüllendirir.

21 Aralık’ta Jüpiter ve Satürn’e Ne olacak?

Hazır gözlemden bahsetmişken, bu yıl gerçekleşecek kış gün dönümünün olağanüstü bir gökyüzü olayına da ev sahipliği yapacağını belirtmeden geçmeyelim!

Jüpiter ve Satürn, yaklaşık 800 yıldır görülmemiş kavuşumlarıyla gökyüzü gözlemcileri için bir gösteri sunacak. Gökbilimcilerin 2020'nin Büyük Kavuşumu dedikleri bu gök olayı sırasında, Güneş sistemimizdeki en büyük iki gezegen olan Jüpiter ve Satürn; gece gökyüzünde neredeyse "birleşiyor" gibi görünecek.

Bu çok çok nadir görülen bir gök olaydır. O kadar ki en son 1226 yılında Jüpiter ve Satürn gezegenleri bu yakınlıkta gözlemlenebildi. Neyse ki, Güneş sisteminin en büyük iki gezegeninin bu performansını tekrarladığını görmek için insanlığın bu kadar uzun süre beklemesi gerekmeyecek. Bir sonraki “Büyük Kavuşum”un 2080 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Mutlu bir gün kış gün dönümü geçirmeniz dileğiyle, gökyüzünüz açık olsun…

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Son Kayıtlar! 9-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Benzersiz Eğitim Bir Arada!

11.11.2021
Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -3

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -3

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye Röportajlarımızın Son Bölümünü Aşağıda Sizlerle Paylaşıyoruz, Keyifli Okumalar!

08.09.2021
Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -2

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -2

Uzun yıllar boyunca öğrencilerine kamp programlarımıza getiren öğretmenlerimizle yaptığımız röportajlarımıza devam ediyoruz.

30.08.2021
Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -1

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -1

Uzay Kampı Türkiye açılalı tam 20 yıl oldu. Bu süre içerisinde binlerce öğrenci ve öğretmen programlarımıza katıldı. Değerli öğretmenlerimizin Uzay Kampı Türkiye'ye katıldıkları ilk programımızdan günümüze kadarki geçen süre boyunca biriktirdikleri anıları, yaşadıkları deneyimleri, gelecekte programa katılacak öğrenci ve velilerine verdikleri mesajları ve daha fazlasını sizler için derledik...

23.08.2021
MOXIE Mars'ta Oksijen Üretti

MOXIE Mars'ta Oksijen Üretti

NASA’nın Mars yüzeyine gönderdiği Perseverance uzay aracının üzerindeki bir araç olan ve Mars’ta oksijen üretmeyi amaçlayan Moxie isimli araç ve Dünyamızda oksijenin ilk nasıl oluştuğu ile ilgili detaylar bu yazımızda!

22.06.2021
Kış Kampı Başlıyor!
Üste Çık