Merhaba, ben TED Samsun Kolejinden, Fen Bilimleri öğretmeni Murat Önay, bu yıl Uzay Kampına 16. Kez öğrencilerim ile katılıyorum. Aynı zamanda 2015 yılı Uzay Akademisi Amerika mezunuyum.

Kampa geldiğim ilk yıldaki heyecanım yıllar sonra da devam ediyor. Öğrencilerimin kendi işlerini kendilerinin yapmaları, eğitimcilerin bilimsel altyapıyı verir vermez uygulamalı etkinliklere geçmeleri ve çocukların bilimi yaşayarak ve eğlenerek deneyimlemeleri bir öğretmeni en mutlu edebilecek gözlemlerdir.

Özellikle Uzay kampının yürüttüğü ve 20. Yılını kutlayan “Partner School Science Program” projesine katılmış Dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenciler ile öğrencilerimin buluşmaları, o ülke öğretmenleri ile aramızda deneyimlerimizi paylaşmamız ender bulunabilecek ve ülke eğitimimizi ileriye taşıyacak kıymetli çalışmalar.

Bu hafta harika Uzay Kampı programlarına ek olarak Amatör Radyocular İzmir cemiyetinden gelen uzmanlarca verilen amatör radyo eğitimi, kendileri ve Uzay Kampı ortak çalışması ile yapılan Uluslararası Uzay İstasyonu telsiz bağlantısının anlatıldığı, eğitim esnasında Dünyanın farklı kıta ve ülkelerinden insanlarla telsiz bağlantısının kurulduğu harika bir etkinliğe katıldık.

Öğretmenlik bitmeyen bir öğrenme süreci aslında. Uzay Kampı bu içgüdüyü canlandırıyor, teşvik ediyor ve yeni kapılar açıyor.

Bu haftanın en etkileyici çalışmalarından biri de 2002 yılında, yurtdışından öğretmeni tarafından yönlendirilmesi ile Uzay Kampı akademisinden mezun olan Biyoteknolojist Arno Den Toom’un sunumuydu.

Uzay Kampı Türkiye’de programın hala devam eden ve en güzel etkinliklerinden biri olan hydroponics (topraksız tarım) den çok etkilenen Arno, ülkesine döndükten sonra buradan aldığı ilham ve kıvılcım ile önce biyoloji daha sonra biyoteknoloji eğitimi aldığını, topraksız ve Dünya dışı tarım konusunda uzmanlaşarak ESA (Avrupa Uzay Ajansı) kariyerinden ve çalışmalarından bahsetti.

Hem öğretmenler olarak bizler hem de öğrencilerimizin takip ettiği sunum sanıyorum ve umuyorum ki bizim öğrencilerimizde de aynı kıvılcımı çakacak ve onlara aradıkları ilhamı verecektir.

Uzay Kampı Türkiye şimdiye kadar yaptıkları çalışmalar, sürekli kendini geliştiren yapısı, gelecekte yapacakları çalışmalar ile, tüm Dünya çocukları için bulunmaz bir fırsat ve özellikle ülkemiz çocukları için eşsiz bir kazanımdır. Kuran, yaşatan, geliştirmek için sürekli çabalayan tüm Uzay Kampı Türkiye ailesine bir öğretmen olarak içten tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık