img_27

OKULLAR İÇİN GÜNLÜK TUR

Okullar için günlük tur,  7-17 yaş grubundan öğrenciler için özel hazırlanan günlük bilimsel gezi programıdır. Okullar için gezi programı hem öğrenip hem de eğlenceli vakit geçirilebilecek etkinliklerden oluşturulmuştur. Öğrencilerin okulda gördükleri fen ve teknoloji derslerini destekleyici içeriklerle oluşturulan programda uzay teknolojilerine ve fen bilimlerine olan ilgiyi artırmak hedeflenmektedir. 

Katılımcıların günlük tur programında bilgi alacakları konular:

 • Newton’un üçüncü hareket yasası
 • Ay’daki yerçekimi kuvveti
 • Uzayda neden ve nasıl spor yapılır
 • Uzay kıyafetleri ve özellikleri
 • Hidroponik (uzayda bitki yetiştirme)
 • İlginç bilimsel deneyler
 • Mars gezegenini yakından tanıma

ÖRNEK PROGRAM AKIŞI

Program Tanıtımı:

Katılımcılar ile tanışılarak program hakkında genel bilgi verilir.

Simülatörler: Simülatörler, astronotların uzaya gitmeden önce üzerinde eğitim gördükleri araçlardır. Katılımcılar tur sırasında eğitim merkezinde bulunan astronot simülatörlerinin çalışma prensipleri ve kullanım amaçları hakkında teorik bilgi alırlar. Tur sırasında simülatörler kullanılmamaktadır.

 • Çok Eksenli Simülatör: Dünya atmosferine giren bir kapsülün her yöne taklalar atarak ve dönerek yaşadığı yön kaybını canlandırır.

 • Uzay İstasyonu Hareket Eğitimi Simülatörü: Bu simülatör, astronotların uzayda nasıl spor yaptıklarını anlatır. 

 • 1/6 Yerçekimi Koltuğu: Ay’daki çekim kuvveti ve astronotların bu ortamda nasıl yürüdüğünü anlatan simülatördür.

 • Sıfır Yerçekimi Duvarı: Ağırlığı dengeleyici bir sistem yardımıyla yerçekimsiz ortamda çalışan astronotların karşılaştıkları zorlukları anlatır.

 • İnsanlı Manevra Ünitesi: Uzayın sürtünmesiz ortamında astronotların hiçbir yere bağlı olmaksızın nasıl hareket ettiklerini anlatır.

 • 5 Derece Hareket Serbestliği Simülatörü: Uzayın sürtünmesiz ortamını simüle eder ve Newton’un 3. Hareket Yasası’nı (her etki için eşit ve zıt yönlü tepki kuvveti vardır) açıklar.

Discovery Uzay Mekiği, Yer Kontrol Merkezi ve Uzay İstasyonu Turu: Katılımcılar Uzay İstasyonu, Uzay Taşıma Sistemi gezilerek daha yakından tanınır, sanal uzay uçuşu ve sistemin nasıl çalıştığı konusunda bilgi verilir.

Uzay Giysilerini Tanıyalım: Astronotların uzayda özel kıyafet giymelerinin temel nedenleri anlatılır, NASA'nın insanlı uzay uçuşlarında kullanılan uzay kıyafetleri örnekleri incelenir.

Uzayda Tarım: Hidroponik Laboratuvarı’nda topraksız tarımın nasıl yapıldığı ve bu yöntemin uzay çalışmalarındaki önemi anlatılır.

Nesil Mars İnteraktif Sergisi Turu: Katılımcılar 3D haritalama video gösterimleri ve gerçekçi Mars Habitat Modülleri ile Mars’a yerleşecek ilk neslin günlük yaşam ve çalışma alanlarını keşfederler.

Eğlenceli Bilimsel Deneyler: Uzay Kampı Türkiye eğitimcileri tarafından yapılan bilimin temel kavramlarının ilginç deneylerle gösteri şeklinde sunulmasıdır.

Simülatör Gösterisi: Kampta bulunan simülatörler hakkında bilgi sahibi olan katılımcılar simülatörlerin nasıl çalıştıklarını gözlemleme imkanına sahip olurlar. Simülatör gösterisi Uzay Kampı Türkiye eğitimcileri tarafından yapılır.

Kamptan Ayrılış

(*) Simülator kullanımının da olduğu konaklamalı programlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Okullar İçin Günlük Uzay Kampı Turu

Tarihler ve Fiyatlar

Program Adı Eğitim Dili Yaş Aralığı Liste Fiyatı Dönem Fiyatı Başvuru
Okullar için Günlük Uzay Kampı Turu TR 7-17 12$ 12$ Talep Formu

Minikler Uzayda - Anaokulu Turu

Minikler Uzayda - Anaokulu Turu

5-6 yaş grubundan çocuklar için özel olarak hazırlanan günlük gezi programıdır. Anaokulları için özel sunulan programda, meraklı ve öğrenmeye istekli çocukların fen bilimlerine karşı farkındalıklarının artırılması ve uzay hakkında...

Minikler Uzayda Aile Turu

Minikler Uzayda Aile Turu

5-6 yaş aralığında bir çocuk ve ebeveynin (veya 18 yaşından büyük bir refakatçinin) birlikte katıldığı Minikler Uzayda- Aile Turu programı; çocukların bilişsel, zihinsel ve motor gelişimlerini desteklerken...

Güneş Sisteminde Yolculuk

Güneş Sisteminde Yolculuk

7-17 yaş grubundan öğrenciler için uygulanan 1 saatlik planetaryum etkinliğidir. Uzman bir eğitmen rehberliğinde ve interaktif olarak yürütülmekte; katılımcıların uzaya dair sorularına cevap bulacakları...

Simülatörlü Aile Turu

Simülatörlü Aile Turu

7-15 yaş aralığındaki bir çocuk ve bir ebeveynin (veya 18 yaşından büyük bir refakatçinin) birlikte katıldığı program, sanal gerçeklik simülatörüyle sanal gerçeklik deneyiminin yaşatıldığı...

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık