img_27

OKULLAR İÇİN GÜNLÜK TUR

Okullar için günlük tur,  7-17 yaş grubundan öğrenciler için özel hazırlanan günlük bilimsel gezi programıdır. Okullar için gezi programı hem öğrenip hem de eğlenceli vakit geçirilebilecek etkinliklerden oluşturulmuştur. Öğrencilerin okulda gördükleri fen ve teknoloji derslerini destekleyici içeriklerle oluşturulan programda uzay teknolojilerine ve fen bilimlerine olan ilgiyi artırmak hedeflenmektedir. 

Katılımcıların günlük tur programında bilgi alacakları konular:

 • Newton’un üçüncü hareket yasası
 • Ay’daki yerçekimi kuvveti
 • Uzayda neden ve nasıl spor yapılır
 • Uzay kıyafetleri ve özellikleri
 • Hidroponik (uzayda bitki yetiştirme)
 • Uzay mekiği ısı koruma sistemleri
 • İlginç bilimsel deneyler

ÖRNEK PROGRAM AKIŞI

 • Çok Eksenli Simülatör (MAT) / Uzay İstasyonu Hareket Eğitim Simülatörü (SSMT)

Çok Eksenli Simülatör dünya atmosferine giren bir kapsülün her yöne taklalar atarak ve dönerek yaşadığı yön kaybını canlandırır. Uzay İstasyonu Hareket Eğitim Simülatörü astronotların uzayda nasıl spor yaptıklarını anlatır.

 • Yer Kontrol Odası ve Uzay Mekiği Turu

Yer Kontrol Odası ve Discovery Uzay Mekiği gezilerek daha yakından tanınır, sanal uzay uçuşu ve sistemin nasıl çalıştığı konusunda bilgi verilir.

 • 1/6 Yerçekimi Koltuğu / Sıfır Yerçekimi Duvarı

1/6 Yerçekimi Koltuğu, Ay’daki çekim kuvveti ve astronotların bu ortamda nasıl yürüdüğünü anlatan simülatördür. Sıfır Yerçekimi Duvarı simülatörü ağırlıksız ortamda hareket etmenin güçlüklerini anlatır.

 • Astronot Kıyafetleri

Astronotların uzayda özel kıyafet giymelerinin temel nedenleri anlatılır, NASA'nın insanlı uzay uçuşlarında kullanılan uzay kıyafetleri örnekleri incelenir.

 • İnsanlı Manevra Ünitesi (MMU) / 5 Derece Hareket Serbestliği Simülatörü (5DF)

İnsanlı Manevra Ünitesi (MMU) astronotların uzayda uzay aracına bağlı olmadan nasıl hareket ettiklerini anlatır. 5 Derece Hareket Serbestliği Simülatörü (5DF), uzaydaki sürtünmesiz ortamı anlatır ve Newton’un Üçüncü Hareket Yasası’nı uygulamalı olarak gösterir.

 • Isı Yalıtım Sistemleri / Hidroponik

Uzay mekiklerini yüksek sıcaklıklara karşı koruyan Isı Yalıtım Sistemleri hakkında kısa bir ders verilir. Topraksız ortamda bitki yetiştirmeyi anlatan Hidroponik yöntemi hakkında sunum yapılır.

 • Simülatör Gösterisi

Uzay Kampı Türkiye eğitim merkezinde bulunan simülatörlerin nasıl çalıştığı anlatılır. Simülatör gösterisi Uzay Kampı Türkiye eğitimcileri tarafından yapılır.

 • İlginç Bilimsel Deneyler Gösterisi

Uzay Kampı Türkiye eğitimcileri tarafından yapılan ilginç bilimsel deneyler sunumudur.

 • Kamptan Ayrılış

(*) Simülator kullaniminin da olduğu konaklamalı programlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Okullar İçin Günlük Uzay Kampı Turu

Tarihler ve Fiyatlar

Program Adı Liste Fiyatı Dönem Fiyatı Başvuru
Okullar İçin Günlük Uzay Kampı Turu 10$ 10$ Talep Formu

Simülatörlü Aile Turu

Simülatörlü Aile Turu

7-10 yaş aralığındaki bir çocuk ve bir ebeveynin (veya 18 yaşından büyük bir refakatçinin) birlikte katıldığı program, sanal gerçeklik simülatörüyle sanal gerçeklik deneyiminin yaşatıldığı...

STEAM Uzay Kampı

STEAM Uzay Kampı

9-15 yaş arası çocukların katılabildiği, üç günlük programda; STEAM’e (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) dayalı aktivitelerle uzayda yaşama ve çalışma koşulları, sanal gökyüzü dijital planetaryumda astronomi dersleri, Mars'ta kurulacak koloni örnekleri aktarılırken ayrıca...

Robotik Kodlama Atölyesi

Robotik Kodlama Atölyesi

10-13 yaş grubu öğrenciler için sunulan Robotik Kodlama Atölyesi hayal etmeye ve tasarlamaya teşvik ederken aynı zamanda robotik odaklı uygulamalı çalışmalarla uzay bilimleri, teknoloji ve mühendislik...

Minecraft Tasarım Atölyesi

Minecraft Tasarım Atölyesi

10-12 yaş grubu öğrencilere yönelik programda oyun temelli öğrenme yöntemiyle problemlerin nasıl çözülebileceği Minecraft Eğitim Sürümü ile aktarılmaktadır. Programlama, algoritma, kodlama kavramları ve "Code Builder" ile Mars gezegenini...

Minikler Uzayda - Aile Turu

Minikler Uzayda - Aile Turu

5-6 yaş aralığında bir çocuk ve ebeveynin (veya 18 yaşından büyük bir refakatçinin) birlikte katıldığı Minikler Uzayda- Aile Turu programı; çocukların bilişsel, zihinsel ve motor gelişimlerini desteklerken...

Üste Çık