Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye Röportajlarımızın Son Bölümünü Aşağıda Sizlerle Paylaşıyoruz, Keyifli Okumalar!

Sizin için en unutulmaz an, olay neydi?

Murat Önay – Fen Bilgisi Öğretmeni

Her kamp aslında başlı başına farklı bir macera. Hem öğrencilerim hem de ben hayatımızın en güzel deneyimlerinden birini yaşayarak unutulmaz anılar ile bitirdik uzay kamplarımızı. Kampa katıldığım ve en heyecanlı olduğum dönem, ilk yılımızdı. Kampın başlamasından günler öncesinde hazırlıklar yapan bir öğrencim vardı. Kampa ulaşmamızla birlikte kamp bilgilendirmesi yapıldı ve eğitimler başladı. Bu öğrencim eğitimler boyunca çok dikkatliydi. Uzaktan gözlemlemek zor değildi. Kamp kurallarına harfiyen uyan, takım olmanın gereği olarak, uymayanları uyaran bu öğrencim bir sabah kahvaltıdan önce benimle görüşmek istediğini söyledi.

Sorun şuydu; kampta yatış ve kalkış saatleri bellidir, yatış saatinden sonra sessizlik sağlanır ve uykuya geçilir. Sabahları da hazırlıklar yapılır ve kahvaltıya gitmek üzere yatakhaneden çıkılır. Benim öğrencim kampın 3. sabahı çok erken saatlerde yatağından kalkmış ve geziniyormuş, nöbetçi eğitimci de kendisine yatağına dönmesi ve sessizliği bozmaması gerektiğini hatırlatmış. Bunu duyunca şaşırdım çünkü öğrencim kuralları çok iyi biliyordu. Merak ettiğim sabah saat 5'te neden uyanık olduğuydu. Öğrenmek için sorduğumda aldığım cevap beni çok şaşırttı.

Kamp başlangıcı ile öğrenciler bir uçuş günlüğü alırlar. Bu günlükte bilgiler, çizimler, sorular ve not almak için sayfalar bulunur. Öğrencim bu günlüğü eksiksiz tutmaya, takip etmeye çalışmış 2 gün boyunca ama içindeki 1-2 sorunun cevabını bulamamış. Bir fikir olarak sabah erkenden kalkmaya, günlüğü tekrar baştan sona okumaya, eğer bulabilirse yatakhane etrafında başka günlükler varsa karşılaştırmaya karar vermiş. Kendisini uyaran eğitimciye sabah aynı açıklamayı yapınca tüm sorularına cevap bulup günlüğünü istediği gibi doldurdu. Aldığı eğitimin  farkındaydı ve yüzde yüz verim almak istiyor, eksikliği tamamlamadan rahat edemiyordu. İlk kampımızın mezuniyet töreninde “Right Stuff” ödülü için öğrencimin adı okunduğunda tüm takım arkadaşları ve ben ödülü hak ettiğine inanmış ve onun için çok mutlu olmuştuk.

Keziban Şenel – Fen Bilgisi Öğretmeni

Özel Sunumlar Gecesi etkinliğinde Marslı aileden kız isteme etkinliğiydi (Martian Family) ve harikaydı. Tabii ki ay yürüyüşü, yerçekimsiz ortam, mekik uçuş simülasyonu her seferinde katılmaktan heyecanlandığım aktivitelerden. Barbekü partisinde hediyeleşme de hep aynı heyecanla olmuştur. 

Murat Zavrak – Fen Bilgisi Öğretmeni

Pek çok güzel anım oldu. E-Pal haftası içinde çarşamba akşamları gerçekleştirilen Özel Sunumlar Gecesi de pekçok güzel gösteri izledik. Teleskop ile gezegenleri gözlemledik, simülatörleri kullandık, barbekü gecelerinde çılgınlar gibi eğlendik.

Ama en çok uzay çalışmalarında görev yapmış astronotlarla tanıştığımız anlar çok kıymetli anlardı.

Programlara katılmak isteyen ailelere, velilere ve çocuklara mesajınız var mı?

Murat Zavrak – Fen Bilgisi Öğretmeni

Dünyada 2 tane aktif Uzay Kampı var ve bunlardan bir tanesi ülkemizde yer alıyor. Bu yüzden bütün öğrencilerin hayatlarında bir kez bu deneyimi yaşamaları gerektiğine inanıyorum. Özellikle yazın düzenlenen E-Pal haftası program açısından oldukça güzel; dilinin ingilizce olması ve uluslararası katılım nedeniyle bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerin özgüven kazandığı, takım çalışmasını öğrendiği, yabancı dillerini kullandıkları, uzay konusundaki bilgilerini ve deneyimlerini arttırdıkları müthiş bir ortam.

Murat Önay – Fen Bilgisi Öğretmeni

Uzay Kampı benim çocukluk hayalimdi. İlkokul 1. sınıfta öğretmenim bana “Çocuk ve Fen” isimli bir kitap vermişti. Kitabın en sevdiğim bölümü uzay ile ilgili olandı. Bana soranlara “astronot olmak istiyorum” diyordum. Benim için filmler, belgeseller ve ansiklopedilerden başka bir şey yoktu ama 20 yıldır Türkiye’de harika bir eğitim kurumu var. Uzay Kampı Türkiye,  Uzay Kampı Amerika ile birlikte dünyadaki iki uzay kampından biri. Merhum Kaya Tuncer sayesinde açılmış harika bir tesis. Ben öğrencilerimi götürdüğümde onların gözündeki ışıltıda kendi öğrencilik hayallerimi görüyorum. Ben öğrenciyken beni bir öğretmenim buraya getirse ne harika olurdu dediğim öğretmen oluyorum.

Kısa sürede aileden uzak, tüm günü (sabah kalkıp hazırlanmak ile başlayıp gün boyu devam eden eğitim ve keyifli takım aktiviteleri sonunda günü bitirmek) yetişkin yardımı almadan geçirmek öğrencilerime özgüven kazandırıyor. Bence bir ailenin Türkiye ve Avrupa sınırları içinde çocuğunu gönderebileceği en eğitici ve en güvenli kamp Uzay Kampı. Bireyselliğin getirdiği sorunları takım çalışması becerileri ile aşmak, çağımız çocukları için gerçek bir ihtiyaç ve Uzay Kampı bunun için benim bildiğim en iyi yer.

Keziban Şenel – Fen Bilgisi Öğretmeni

Kesinlikle her yaş grubu öğrencinin hem akademik, hem pedagojik gelişimine etkisi fazlası ile olacak bu geziye katılması gerekir. Ekip çalışması, ekipteki her bir bireyin ortaklığını geliştiren, uzay konusunda bilinmezleri öğreten çok önemli bir çalışma ve deneyim.

Açıldığımız günden bu yana öğrencileri ile birlikte gençlik programlarımıza katılan tecrübeli öğretmenlerimiz ile merak edilen soruları cevaplandırdığımız diğer röportajlarımızı aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -1 - Uzay Kampı Türkiye

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -2 - Uzay Kampı Türkiye

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Son Kayıtlar! 9-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Benzersiz Eğitim Bir Arada!

11.11.2021
Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -2

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -2

Uzun yıllar boyunca öğrencilerine kamp programlarımıza getiren öğretmenlerimizle yaptığımız röportajlarımıza devam ediyoruz.

30.08.2021
Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -1

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -1

Uzay Kampı Türkiye açılalı tam 20 yıl oldu. Bu süre içerisinde binlerce öğrenci ve öğretmen programlarımıza katıldı. Değerli öğretmenlerimizin Uzay Kampı Türkiye'ye katıldıkları ilk programımızdan günümüze kadarki geçen süre boyunca biriktirdikleri anıları, yaşadıkları deneyimleri, gelecekte programa katılacak öğrenci ve velilerine verdikleri mesajları ve daha fazlasını sizler için derledik...

23.08.2021
MOXIE Mars'ta Oksijen Üretti

MOXIE Mars'ta Oksijen Üretti

NASA’nın Mars yüzeyine gönderdiği Perseverance uzay aracının üzerindeki bir araç olan ve Mars’ta oksijen üretmeyi amaçlayan Moxie isimli araç ve Dünyamızda oksijenin ilk nasıl oluştuğu ile ilgili detaylar bu yazımızda!

22.06.2021
Üste Çık