Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye Röportajlarımızın Son Bölümünü Aşağıda Sizlerle Paylaşıyoruz, Keyifli Okumalar!

Sizin için en unutulmaz an, olay neydi?

Murat Önay – Fen Bilgisi Öğretmeni

Her kamp aslında başlı başına farklı bir macera. Hem öğrencilerim hem de ben hayatımızın en güzel deneyimlerinden birini yaşayarak unutulmaz anılar ile bitirdik uzay kamplarımızı. Kampa katıldığım ve en heyecanlı olduğum dönem, ilk yılımızdı. Kampın başlamasından günler öncesinde hazırlıklar yapan bir öğrencim vardı. Kampa ulaşmamızla birlikte kamp bilgilendirmesi yapıldı ve eğitimler başladı. Bu öğrencim eğitimler boyunca çok dikkatliydi. Uzaktan gözlemlemek zor değildi. Kamp kurallarına harfiyen uyan, takım olmanın gereği olarak, uymayanları uyaran bu öğrencim bir sabah kahvaltıdan önce benimle görüşmek istediğini söyledi.

Sorun şuydu; kampta yatış ve kalkış saatleri bellidir, yatış saatinden sonra sessizlik sağlanır ve uykuya geçilir. Sabahları da hazırlıklar yapılır ve kahvaltıya gitmek üzere yatakhaneden çıkılır. Benim öğrencim kampın 3. sabahı çok erken saatlerde yatağından kalkmış ve geziniyormuş, nöbetçi eğitimci de kendisine yatağına dönmesi ve sessizliği bozmaması gerektiğini hatırlatmış. Bunu duyunca şaşırdım çünkü öğrencim kuralları çok iyi biliyordu. Merak ettiğim sabah saat 5'te neden uyanık olduğuydu. Öğrenmek için sorduğumda aldığım cevap beni çok şaşırttı.

Kamp başlangıcı ile öğrenciler bir uçuş günlüğü alırlar. Bu günlükte bilgiler, çizimler, sorular ve not almak için sayfalar bulunur. Öğrencim bu günlüğü eksiksiz tutmaya, takip etmeye çalışmış 2 gün boyunca ama içindeki 1-2 sorunun cevabını bulamamış. Bir fikir olarak sabah erkenden kalkmaya, günlüğü tekrar baştan sona okumaya, eğer bulabilirse yatakhane etrafında başka günlükler varsa karşılaştırmaya karar vermiş. Kendisini uyaran eğitimciye sabah aynı açıklamayı yapınca tüm sorularına cevap bulup günlüğünü istediği gibi doldurdu. Aldığı eğitimin  farkındaydı ve yüzde yüz verim almak istiyor, eksikliği tamamlamadan rahat edemiyordu. İlk kampımızın mezuniyet töreninde “Right Stuff” ödülü için öğrencimin adı okunduğunda tüm takım arkadaşları ve ben ödülü hak ettiğine inanmış ve onun için çok mutlu olmuştuk.

Keziban Şenel – Fen Bilgisi Öğretmeni

Özel Sunumlar Gecesi etkinliğinde Marslı aileden kız isteme etkinliğiydi (Martian Family) ve harikaydı. Tabii ki ay yürüyüşü, yerçekimsiz ortam, mekik uçuş simülasyonu her seferinde katılmaktan heyecanlandığım aktivitelerden. Barbekü partisinde hediyeleşme de hep aynı heyecanla olmuştur. 

Murat Zavrak – Fen Bilgisi Öğretmeni

Pek çok güzel anım oldu. E-Pal haftası içinde çarşamba akşamları gerçekleştirilen Özel Sunumlar Gecesi de pekçok güzel gösteri izledik. Teleskop ile gezegenleri gözlemledik, simülatörleri kullandık, barbekü gecelerinde çılgınlar gibi eğlendik.

Ama en çok uzay çalışmalarında görev yapmış astronotlarla tanıştığımız anlar çok kıymetli anlardı.

Programlara katılmak isteyen ailelere, velilere ve çocuklara mesajınız var mı?

Murat Zavrak – Fen Bilgisi Öğretmeni

Dünyada 2 tane aktif Uzay Kampı var ve bunlardan bir tanesi ülkemizde yer alıyor. Bu yüzden bütün öğrencilerin hayatlarında bir kez bu deneyimi yaşamaları gerektiğine inanıyorum. Özellikle yazın düzenlenen E-Pal haftası program açısından oldukça güzel; dilinin ingilizce olması ve uluslararası katılım nedeniyle bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerin özgüven kazandığı, takım çalışmasını öğrendiği, yabancı dillerini kullandıkları, uzay konusundaki bilgilerini ve deneyimlerini arttırdıkları müthiş bir ortam.

Murat Önay – Fen Bilgisi Öğretmeni

Uzay Kampı benim çocukluk hayalimdi. İlkokul 1. sınıfta öğretmenim bana “Çocuk ve Fen” isimli bir kitap vermişti. Kitabın en sevdiğim bölümü uzay ile ilgili olandı. Bana soranlara “astronot olmak istiyorum” diyordum. Benim için filmler, belgeseller ve ansiklopedilerden başka bir şey yoktu ama 20 yıldır Türkiye’de harika bir eğitim kurumu var. Uzay Kampı Türkiye,  Uzay Kampı Amerika ile birlikte dünyadaki iki uzay kampından biri. Merhum Kaya Tuncer sayesinde açılmış harika bir tesis. Ben öğrencilerimi götürdüğümde onların gözündeki ışıltıda kendi öğrencilik hayallerimi görüyorum. Ben öğrenciyken beni bir öğretmenim buraya getirse ne harika olurdu dediğim öğretmen oluyorum.

Kısa sürede aileden uzak, tüm günü (sabah kalkıp hazırlanmak ile başlayıp gün boyu devam eden eğitim ve keyifli takım aktiviteleri sonunda günü bitirmek) yetişkin yardımı almadan geçirmek öğrencilerime özgüven kazandırıyor. Bence bir ailenin Türkiye ve Avrupa sınırları içinde çocuğunu gönderebileceği en eğitici ve en güvenli kamp Uzay Kampı. Bireyselliğin getirdiği sorunları takım çalışması becerileri ile aşmak, çağımız çocukları için gerçek bir ihtiyaç ve Uzay Kampı bunun için benim bildiğim en iyi yer.

Keziban Şenel – Fen Bilgisi Öğretmeni

Kesinlikle her yaş grubu öğrencinin hem akademik, hem pedagojik gelişimine etkisi fazlası ile olacak bu geziye katılması gerekir. Ekip çalışması, ekipteki her bir bireyin ortaklığını geliştiren, uzay konusunda bilinmezleri öğreten çok önemli bir çalışma ve deneyim.

Açıldığımız günden bu yana öğrencileri ile birlikte gençlik programlarımıza katılan tecrübeli öğretmenlerimiz ile merak edilen soruları cevaplandırdığımız diğer röportajlarımızı aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -1 - Uzay Kampı Türkiye

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye -2 - Uzay Kampı Türkiye

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

2024 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

27.05.2024
Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay zeka, son yıllarda hızla gelişen ve pek çok sektörde derin etkiler yaratan bir teknolojidir. İnsan hayatına etkileri açısından bakıldığında, yapay zeka birçok açıdan olumlu katkılar sunmaktadır. Yapay zeka sayesinde üretilen otomasyon sistemleri ve akıllı cihazlar, insanların günlük yaşamlarını daha kolay ve konforlu hale getirmektedir.

04.04.2024
Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Gökyüzü, insanlık tarihinde daima bir gizem kaynağıydı. Anadolu toprakları, binlerce yıl boyunca bu gizemi gözlemleyerek, yıldızların altında birçok medeniyeti ağırladı. Günümüzde ise Türkiye, bu gizemli uzay yolculuğunda yeni bir döneme imza attı.

12.03.2024
Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

21.12.2023
Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Merhaba, geleceğin uzay kaşifleri! Güneş sistemi boyunca müthiş gerçekler ve harika karşılaştırmalarla canlanan gezegenlerle dolu, bu dünya dışı yolculuğa hazır olun.

18.07.2023
BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık