Uzay Kampı Türkiye, Türkiye ayağı “Bilim Kahramanları Buluşuyor” ismiyle gerçekleştirilen uluslararası FIRST® LEGO® League turnuvasına tema destekçisi olarak katkı veriyor.

Uzay Kampı Türkiye 9-16 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini hedefleyen ve bu yıl “INTO ORBIT- Uzay Serüveni” temasıyla oluşturulan programa tema destekçisi olarak katkı veriyor. Destek kapsamında, 9-10 Mart tarihlerinde Fuar İzmir’de düzenlenen ulusal turnuvayı kazanan Sevinç Koleji’nin 10 öğrencisi Uzay Kampı Türkiye tarafından 7-13 Temmuz döneminde düzenlenecek 6 Günlük Galaktik Yaz Kampı programında ücretsiz ağırlanacak.

Bilim Kahramanları Derneği’nin 15.sini düzenlediği ve bu yıl “INTO ORBIT-Uzay Serüveni” temasıyla oluşturulan turnuva; turnuva masasının üzerinde yer alan görevleri 2,5 dakika içinde yapacak bir robot tasarlanması ve programlanmasını; uzay keşfi sırasında astronotların karşılaşacakları sosyal ve fiziksel sorunlara çözüm bulacak yenilikçi projelerin hazırlanmasını kapsıyor. Uzay Kampı Türkiye, ulusal turnuva kazananlarına verdiği ücretsiz katılımla birlikte turnuvalara katılan çocuk ve gençlerin performanslarını ölçecek jüri üyeleri için de özel program oluşturdu.

VİDEO EĞİTİMİ ve ÜCRETSİZ TUR DESTEĞİ

Turnuvada görev alan 23 jüri üyesi Uzay Kampı Türkiye’de, 19 Ocak’ta düzenlenen özel bir programda, temayla ilgili ilham verecek sunumlara katıldılar. Katılımcı öğrencilerle hazırlanan üç eğitim videosu paylaşılırken, yine tema desteği kapsamında İzmir’deki 16 farklı okuldan gelen 155 öğrenci ve 29 öğretmen Uzay Kampı Türkiye’de ücretsiz tur aldı.

22-25 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek uluslararası “FIRST LEGO League Open International Turkey 2019” turnuvasına da katılarak sürpriz bilimsel deneyler gösterileriyle turnuvaya destek verecek Uzay Kampı Türkiye’ye teşekkür eden Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Aslı Yurtsever yaptığı açıklamada “Bu sene Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Turnuvalarının Türkiye’de 15. yılını kutluyoruz. Bu sene Türkiye genelinde 554 takımın katıldığı “INTO ORBIT-Uzay Serüveni” temalı turnuvada Türkiye’nin konuyla ilgili en yetkin kurumlarından biri olan Uzay Kampı Türkiye ile işbirliği yapmaktan çok mutluyuz. Türkiye’nin farklı şehirlerinden programa katılan çocuklara online bilgilendirici videolar ile ulaşmamıza fırsat sağlayan Uzay Kampı Türkiye ayrıca Mayıs ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde dünyanın 50’yi aşkın ülkesinden İzmir’de buluşacak ve uzay serüveni projelerini paylaşacak 1000’e yakın çocuğa da tematik gösteriler hazırlayacak. ” sözlerine yer verdi.

Üste Çık