Kaya Tuncer

ESBAŞ Kurucusu


ESBAŞ’ın, Uzay Kampı Türkiye’nin ve GFTSE’nin kurucusu Kaya Tuncer, 7 Ocak 2012’de hayata veda etti.

Kaya Tuncer çok başarılı bir Türk-Amerikalı işinsanı ve büyük bir yardımseverdi. Türkiye’nin önde gelen endüstri parkı Ege Serbest Bölgesini geliştirip yönetmek için 1991 yılında ESBAŞ’ı kurdu. Tuncer, dünyadaki iki uzay kampından birisi olan Uzay Kampı Türkiye’nin de kurucusudur. Kaya Tuncer, 2002 yılında Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı’nı (GFTSE) vakfını kurarak farklı ülkelerden ve kültürlerden gençlerin uzay bilimleri ve teknolojileri aracılığıyla arkadaşlıklar kurmalarına adamış, verdiği burslarla dünyanın dört bir yanından çocuklara Uzay Kampı Türkiye’nin programlarına katılma imkanı sağlamıştır.

Tuncer, kariyeri boyunca; gayrimenkul gelişimi ve danışmanlık şirketlerinin yanı sıra, aralarında Bechtel, Daniel, Mann, Johnson ve Mendenhal‘ın da olduğu büyük inşaat, mimarlık ve mühendislik şirketlerinde görev yapmıştır.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de İnşaat Mühendisliği lisans derecesine sahip olan Tuncer, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Kaya Tuncer’in Kaliforniya Eyaletinde İnşaat ve Yüksek Yapı Mühendisliği ruhsatları bulunmaktadır.

Aldığı ödüllerden bazıları:

  • Santa Ana, California Rancho Santiago Koleji 1990 Mezunları Başarı Ödülü
  • Amerikan Türk Konseyi’nin 1999 yılı Türkiye’de "Yılın En İyi İşadamı" Ödülü
  • Kurduğu Uzay Kampı Türkiye’nin onuruna, Türk-Amerikan Bilim Adamları Derneği tarafından verilen 2002 yılı “Eğitimi Geliştirme” Ödülü
  • Güney Kaliforniya Türk Amerikan Derneği tarafından verilen “2003 Yılı Türk-Amerikan İşadamı” Ödülü
  • 15 Mayıs 2004 Ellis Adası “Şeref Madalyası” Ödülü
  • Financial Times grubu dergilerinden FDI tarafından verilen 2005 yılı Bölgesel Onur Ödülü

1963 yılında Mary Mills’le evlenen Kaya Tuncer'in, Kuzey Kaliforniya’da yaşayan iki tane evli kızı bulunmaktadır.

Mary Tuncer

ESBAŞ Kurucusu


Mary Tuncer GFTSE kurucularından ve ESBAŞ Onursal Başkanı’dır. Mary Tuncer, aynı zamanda Uzay Kampı Türkiye yönetiminde de aktif olarak görev yapmaktadır. Önceki kariyerinde, orta öğretim kademesinde Fransızca ve sosyal bilimler dersi vermiş ve Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde yüksek lisans başvuru değerlendiricisi olarak görev yapmıştır.

Aktif bir toplum üyesi olarak; okul öncesi, okul-aile birlikleri ve çeşitli kadın grupları da dahil olmak üzere, birçok toplumsal ve sivil faaliyette gönüllü olarak yer almıştır. Tuncer; önlisans eğitimini Pennsylvania’da Dickinson College ve Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nden almış, Fransızca alanındaki lisans ve ortaokul öğretmenliği alanındaki yüksek lisans eğitimlerini Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de tamamlamıştır.

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık