Gelecekteki evimiz olmaya Mars'ta, gökyüzünün kızıl ve ıssız gezegeninde yaşam için ihtiyacımız olabilecek alanlar neler olabilir?

Bu kısma geçmeden önce sizlerle insani ihtiyaçlar üzerine biraz konuşalım.

Öncelikle nefes almak bizler için hayati bir durum. Bu sebepten dolayı, oksijen ihtiyacı belkide bu listenin birinci sırasındadır. Başka bir ihtiyacımız ise su. Suyu sadece içmek için değil besin yetiştirmek için de kullancağımızdan dolayı gezegende mutlaka suyu bulundurmalıyız. Bir sonraki ihtiyacımız ise barınma. Önceki videomuzda da bahsettiğimiz gibi Mars soğuk bir gezegendir ve aynı zamanda gezegen atmosferinin yaklaşık %95’i karbon dioksitten oluşmaktadır. Bu yüzden barınma alanlarına da muhakkak ihtiyacımız olacaktır. Bunlar bizim temel ihtiyaçlarımız. Mars kolonisinin ilerleyen dönemlerinde temel ihtiyaçların yanısıra ulaşım, sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçların da karşılanması düşünülebilir.

Peki günün birinde Mars’ta yaşamaya karar verirsek bu ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağız? Bütün bu ihtiyaçlarımızı Dünya’dan Mars’a mı taşıyacağız, yoksa gezegenin kendi imkanlarını mı kullanacağız?

Bir önceki videomuzda bahsettiğimiz robotlar, şu an için bu ihtiyaçlarımızı nasıl temin edeceğimiz konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar.

NASA’nın verdiği bilgilerden, Mars’ta suyun bulunduğunu fakat bu suyun yer altında olduğunu öğrendik. Mars yüzeyindeki önceliğimiz, yer altında bulunan suyu açığa çıkarıp depolayabilmek olacaktır. Teknolojiden yararlanılması beklenen bu çalışmalarda da yine robotların kullanılması ve sonraki ilk insan kolonisinin ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Suyun bir diğer önemi ise yiyecek yetiştirmede en önemli etkenlerden biri olmasıdır. Açığa çıkarılacak su, kolonileri beslemek amacıyla yetiştirilecek bitkilerde de kullanılacaktır.

Mars’a kızıl gezegen dememizin sebebi Mars toprağının kızıl renkte olmasıdır. Peki Mars toprağı neden kızıl renktedir?

Evde kalmamız gereken günler biter bitmez yapacağınız gibi, güzel bir bahar gününde bisikletinizle gezdiğinizi düşünün. Eve döndüğünüzü ve bisikletinizi açıkta bıraktığınızı farz edin. Şans eseri o gece de yağmur yağmış olsun. Ertesi gün bisikletinizin yanına gittiğinizde, metal alanlarda minik kızıl noktalar görebilirsiniz. Peki nedir onlar?

Bu minik noktalara pas ya da bilimsel adıyla demir oksit diyoruz. Mars toprağında da çok fazla demir bulunur. Demir, oksitlenme adını verdiğimiz kimyasal bir tepkime sonucu, kızıl renge döner ve böylece pas oluşur.

Bu kadar fazla demir içeren bir toprakta, bildiğimiz sebze ve meyveleri yetiştirmek çok zor olacaktır. İşte bu nedenle Mars toprağı yerine hidroponik denilen ve topraksız bitki yetiştirilen bir sistemin kullanılması gerekmektedir. Uzay Kampı Türkiye’yi daha önce ziyaret eden arkadaşlarımız, hidroponik alanımızı hatırlayacaklardır.

Suyun önemi hakkında bu kadar konuşulmasının bir sebebi daha var. Kimyasal olarak bakıldığında, 2 hidrojen ve bir oksijenden oluşan su molekülünün, içindeki oksijeni ayırarak koloninin rahatça nefes almasını sağlayabiliriz.

Tam da bu sebepler yüzünden, bu güne kadar Mars’ta hep su aranmıştır. Şimdi ise bulunan suyun temizlenmesi ve ayrıştırılması önem kazanmaktadır.

Bu işler için bir laboratuvar sistemine de muhakkak ihtiyacımız olacaktır. Laboratuvarlarda hem suyun filtrelenmesi hem de ayrıştırılarak oksijen üretilmesi hedeflenmektedir.

Bu laboratuvarlarda kullanılacak elektronik aletlerin çalışabilmesi için enerjiye de ihtiyacımız olacaktır. İhtiyaç olan bu enerji, kurulacak güneş panelleri ile sağlanabilir.

Şimdi birazda barınma hakkında konuşalım.

Sizlerinde bildiği gibi Dünya atmosferi bizi Güneş’in zararlı ışınlarından korur. Fakat Mars, Dünya’dan 100 kat daha ince bir atmosfere sahiptir. Bu nedenle Güneş’ten gelen zararlı ışınlar Mars yüzeyine kadar ulaşır ve bize zarar verebilir. Dolayısıyla bu zararlı ışınlardan bizi koruyacak, aynı zamanda bize oksijen desteğinde bulunacak özel barınma alanlarına ihtiyacımız olacaktır. Bununla ilgili yapılan proje çalışmalarında öne çıkan noktalardan biri de yine teknoloji kullanılarak devasa 3 boyutlu yazıcılarla bu barınma alanlarını yapmaktır.

Dünyadan gönderilecek özel barınma alanlarının da ilk gidecek koloniler tarafından kullanılması beklenmektedir.

Uzay Kampı Türkiye’nin 2018 yılında kurduğu "Nesil Mars"Alanı, tüm bu ihtiyaçlar için gelecekte Mars yüzeyinde kurulabilecek bir koloninin simülasyonudur. Bu alanda bulunan yapılar, hem Mars’taki ihtiyaçlar hem de yapılan koloni projelerinden ilham alınarak hazırlanmıştır. Çok yakında yine bu alanda sizlerle buluşacak ve size Mars ile ilgili daha detaylı bilgileri vermeye başlayacağız. 

Bir konumuzun daha sonuna geldik!

Bu ve buna benzer konuların devamına ulaşmak için youtube kanalımıza abone olmayı ve instagram twitter ve facebook gibi sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi unutmayınız.

Yaptığımız bu çalışmaları beğendiyseniz, bu videoyu paylaşarak daha fazla kişinin uzay hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki videomuzda sizleri uzayın derinliklerinden bambaşka konularla karşılamak dileğiyle, evde kalın, hoşçakalın!

ÜNİVERSİTELİLERE UZAY KAMPI TURU

ÜNİVERSİTELİLERE UZAY KAMPI TURU

Uzay Kampı Türkiye 18-25 yaş arasındaki gençlere özel tur düzenledi. Programa katılan 19 öğrenci uzay çalışmaları hakkında bilgi aldı, dijital planetaryumda takımyıldızlarını yakından tanıdı.

05.12.2018
UZAY KAMPININ E-PAL HAFTASI TAMAMLANDI

UZAY KAMPININ E-PAL HAFTASI TAMAMLANDI

Uzay Kampı Türkiyenin, 30 Haziran'da kutlanan Dünya Asteroid Gününe dikkat çekmek için düzenlediği özel temalı Galaktik Yaz Kampı programı tamamlandı.

08.07.2018
UZAY KAMPI TÜRKİYE'DE ASTEROİD HAFTASI

UZAY KAMPI TÜRKİYE'DE ASTEROİD HAFTASI

24-30 Haziran dönemi için planlanan Galaktik Yaz Kampı programı, “Asteroid Haftası” temasıyla sunulacak.

24.05.2018
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ YARIYIL TATİLİ PROGRAMLARI SONA ERDİ

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ YARIYIL TATİLİ PROGRAMLARI SONA ERDİ

Okulların kapanmasıyla birlikte başlayan, çocuklar için sömestr kampları sona erdi.

05.02.2019
Üste Çık