AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi) Başkanlığı ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ortaklığında yürütülen "Genç Sporcular AFAD Gönüllüsü Olsun" projesi kapsamında farklı branşlarda başarı elde etmiş 16 sporcu Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

Kars ve Iğdır’dan İzmir’e gelen 14-18 yaş arası 16 sporcunun AFAD Temsilcileri ile birlikte katıldığı ücretsiz gezi programında; uzay mekiğiyle uzay yolculukları, astronotların ne tür eğitimler aldıkları, topraksız tarım, astronot kıyafetleri ve özellikleri hakkında bilgiler paylaşıldı.

LÖSEV’e kayıtlı lösemili ve tedavisi bitmiş çocuklar sömestir tatilinde “Meslekleri Tanıyalım” etkinliği kapsamında Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti. 

Yarıyıl tatillerini faydalı ve eğitici etkinliklerle geçirmeleri amacıyla düzenlenen Uzay Kampı Türkiye turunda öğrenciler, NASA tasarımlı astronot simülatörleri, uzay mekiği, uluslararası uzay istasyonu ve Nesil Mars interaktif sergi alanını yakından tanıdılar. Bilim adamları, astronot ve kozmonotların yaptıkları çalışmalar hakkında sorular sorup bilgiler alan öğrenciler, 1 saatlik gezinin ardından kamptan ayrıldılar.

Yarıyıl tatili programıyla çocukların bir arada eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken diğer yandan bireysel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten LÖSEV İzmir Halkla İlişkiler Yönetmeni Berk Ersoy, “Hastalık ve tedavi sürecinde aynı kaderi paylaşan çocuklar bu çalışma ile sosyalleşirken öğreniyor, eğleniyor ve motive oluyorlar. Bu çalışmalarımızda desteğini ileten Uzay Kampı Türkiye’ye çocuklarımız ve ailelerimiz adına teşekkür ediyoruz.”dedi.

Erasmus+ projesinin Türkiye / İzmir Aliağa final ayağında Çek Cumhuriyeti, İspanya, Romanya ve Yunanistan'dan gelen öğretmenler Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen; "Active Minds, Moving Hands” (Aktif Beyinler, Hareket Eden Eller) Erasmus projesi kapsamında farklı ülkelerden gelen 29 öğretmen Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

Urla Gündoğdu Çağdaş Toplum Gönüllüleri Derneği aracılığıyla, gelen 13 öğrenci ve 3 yöneticiye 1 saatlik ücretsiz Uzay Kampı Türkiye turu verildi.

Dar gelirli ailelerin başarılı çocuklarına özel olarak düzenlenen gezide, katılımcılara eğitim merkezinde bulunan astronot simülatörlerinin çalışma prensipleri ve kullanım amaçları hakkında teorik bilgiler aktarıldı.

İBATECH fuarı kapsamında İzmir profesyonel aşçılar derneğinin düzenlediği yemek yarışması katılımcısı 14 orta-ağır zihinsel engelli çocuk Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

İzmir Karabağlar Şehit Lütfü Gülşen Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinden gelen “özel öğrenciler” Nesil Mars İnteraktif Sergi Alanı ve hidroponik laboratuvarı hakkında bilgi aldılar, onlara refakat eden öğretmenleri ve uzay kampı eğitimcileriyle birlikte uzay mekiğinin içini gezip simülatörlerin ne işe yaradıklarını öğrendiler. Uzay Kampı Türkiye’nin ana kurucu firması ESBAŞ’ın (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) Gıda İşletmeleri Birimi ve İzmir Aşçılar Derneği birlikteliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında düzenlenen tur, çocuklara hamburger menü ikram edilmesiyle sona erdi.

Türk Hava Yolları’nın yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Uzay Kampı Türkiye işbirliğiyle, Afrin şehitlerinin çocuklarından oluşan 23 kişilik öğrenci ve refakatçi grubu, Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

Ege Artı Engelli Bireylerin Eğitimi ve Geliştirme Derneği ve Uzay Kampı Türkiye işbirliği ile 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Gününe özel program düzenlendi.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Uzay Kampı Türkiye'de düzenlenen etkinliğe "özel" öğrenciler ile birlikte İzmir Konak 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğrencileri de katıldı. Uzay Kampı Türkiye turuna katılan 25 kişilik öğrenci ve refakatçi grubu; kendileri için düzenlenen özel programda Sihirli Küre’de gezegenleri incelediler, Discovery uzay mekiği ve uzay istasyonu simülatörlerini gezdiler, “Sanal Gökyüzü"nde takımyıldızları öğrendiler. Sıfır Yerçekimi Duvarı, Ay yürüyüşü koltuğu gibi astronot simülatörlerini de inceleme fırsatı bulan ziyaretçiler gezi sonunda düzenlenen özel sertifika töreninin ardından kamptan ayrıldılar.

Uzay Kampı Türkiye’ye gelmeyi hayal eden Melike A’nın (10) hayali, Pegasus Hava Yolları ve Bir Dilek Tut Derneği’nin ortak çalışmasıyla gerçeğe dönüştü.

Pegasus Hava Yolları’nın gönüllü çalışanları ve Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish Türkiye) tarafından organize edilen ve hayati tehlike taşıyan hastalıklarla mücadele eden çocukların dileklerini gerçekleştirmeyi hedefleyen projeye, Uzay Kampı Türkiye de destek vererek Melike’nin hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

Uzay Kampı Türkiye, Ahmet Şefika Kilimci Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde öğrenim gören 14 down sendromlu öğrenciye özel program sundu.

Kampa 4 öğretmen ve 2 müdür yardımcısının gözetmenliğinde gelen öğrenciler, Uzay Kampı Türkiye’nin eğitim merkezinde bulunan Discovery uzay mekiği simülatörünü ve uzay istasyonunu gezdiler, dijital planetaryumda yıldızlar hakkında bilgiler aldılar. Uzay Kampı Türkiye’nin ana kurucu firması ESBAŞ’ın (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) Gıda İşletmeleri Birimi ve İzmir Aşçılar Derneği arasında yürütülen ortak çalışmalar kapsamında düzenlenen tur, çocuklara hamburger menü ikram edilmesiyle sona erdi.

Gaziemir Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi üyeleri 28-29 Mart 2017 tarihlerinde 54 kişilik ziyaretçi grubu ile Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı Uzundere Çocuk ve Gençlik Merkezi’nden faydalanan 20 kişilik bir öğrenci grubu, 14 Mart 2017 tarihinde "Uzay Kampı Türkiye" ziyaretinde bulundular. Çocuklar bilim, matematik, teknoloji hakkında bilimsel eğitim veren ve uzayla ilgili interaktif simülsayonların kullanıldığı eğlenceli ortamda, tüm uzay araçlarını yerinde görme imkanı sağlamış oldu.

TRT 1'de yayınlanan ve Türkiye’nin her yerinden, hasta, travma geçirmiş, savaş mağduru, yetim, öksüz, ebeveynleri şehit veya gazi olmuş çocukların hayallerini gerçekleştirmeyi hedefleyen “İYİLİK KULÜBÜ” programı ekibi konuğumuz oldu, özel misafirimiz Melis'le harika zaman geçirdik. Program 21 Ocak 2017 tarihinde TRT 1 ekranlarında izleyiclerle buluştu.

Ege Diyabetliler Derneği organizasyonu ile 5 Ağustos 2016 tarihinde 30 kişilik bir öğrenci grubu Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

Ana kurucu firmamız ESBAŞ'ın da sponsor olduğu "Adım Adım Işığa Giden Yol" filmi 6 Mayıs 2016 tarihinde vizyona girdi.

Çekimlerinin bir bölümünün Uzay Kampı Türkiye'de yapıldığı filmin başrolünde, tiyatro dünyasının duayenlerinden olan ünlü oyuncu Haldun Dormen ve Asuman Dabak var. İçinde birçok mesaj barındıran filmde down sendromlu ve engelli baletler de yer alıyor.

İzmir Konak Bilim ve Sanat Merkezi tarafından getirilen Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı üstün yetenekli çocuklar, 27 Nisan 2016 tarihinde Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

Gaziemir İlçe Halk Kütüphanesi’nin bu yıl 28 Mart-03 Nisan 2016 tarihleri arasında 52’ncisi kutlanan “Kütüphane Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlediği organizasyonla, 50 kişilik bir ziyaretçi grubu Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

18 Şubat 2016 Perşembe günü, Ödemiş Belediyesi organizasyonu ile Ödemiş İnönü İlköğretim Okulu’ndan, toplam 24 öğrenci ve 2 öğretmen Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

Hakkari ve Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası himayelerinde, İzmir Ticaret Borsası organizasyonu ile 2 Şubat 2016 Salı günü, Yüksekova ve Şemdinli’den, toplam 20 öğrenci ve 2 rehber öğretmen Uzay Kampı Türkiye’ye geldi. Daha önce hiç Hakkari dışına çıkmadıkları belirtilen ve başarılı öğrenciler arasından seçilen çocuklara yıllık planlanan sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 1 saat süren özel tanıtım turu verildi.

Uzay Kampı Türkiye ve İzmir Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen projede İzmir’in farklı yerlerinden toplam 300 öğrenci Uzay Kampı Türkiye’de özel tanıtım turuna katıldı. Bir ay süresince farklı dönemlerde düzenlenen birer saatlik özel gezilere 30’ar kişilik gruplar halinde katılan öğrenciler; astronot ve kozmonotların uzayda ne gibi çalışmalar yaptığını öğrenme ve astronot simülatörlerini yakından tanıma şansına sahip oldular. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Zeynep Derse “Dezavantajlı Bölgelerde yaşayan, kendi imkanlarıyla bu etkinliğe katılma imkanı olmayan çocuklarımızın Uzay Kampına ziyaretleriyle hem kafalarındaki soyut bilgiler somut hale getirilmiş oldu hem de çocuklar güzel bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadılar. Bu vesileyle öğrencileri hiç bir ücret almadan kabul edip ilgiyle sevgiyle karşılayan projemize bu anlamda büyük katkı saglayan merkez idareci ve çalışanlarına cok teşekkür ederiz.” dedi

Uzay Kampı Türkiye ve İzmir Buca Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen programda, ilçe sınırları içerisinde öğrenim gören 90 öğrenci Uzay Kampı Türkiye’de ağırlandı. Dar gelirli ailelerin çocuklarına özel olarak düzenlenen gezide, katılımcılara eğitim merkezinde bulunan astronot simülatörlerinin çalışma prensipleri ve kullanım amaçları hakkında teorik bilgiler aktarıldı. Uzay Kampı’nda, gerçek bir uzay mekiği ile birebir ölçülere sahip maket uzay mekiği, çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

İzmir Gaziemir Belediyesi'nin düzenlediği 18'nci Ulusal ve Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamında, Makedonya ve Romanya'dan gelen 70 ziyaretçi Uzay Kampı Türkiye'yi ziyaret etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında dans gösterileri sunmak için İzmir’e gelen öğrenciler ve onlara eşlik eden öğretmenleri, gösterilerinde giyecekleri özel kıyafetleriyle Uzay Kampı Türkiye’yi gezdiler.

Romanya’dan, Bükreş Ulusal Çocuk Sarayı’ndan gelen grubun dans öğretmeni Mona Teodorescu, çocukların kamptan çok etkilendiklerini söyledi. Teodorescu “Çocuklar Uzay Kampı’nı çok beğendiler. Büyüyünce astronot olmak isteyen öğrencilerim eğitim merkezindeki simülatörleri gezerlerken bana sürekli ‘Burası sanki gerçekleşmiş bir rüya gibi’ dedi. Bize Uzay Kampı’nı görme fırsatı sunduğunuz için çok teşekkür ederiz” dedi.

Köy Enstitüsü mezunu 18 emekli öğretmen Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti. Öğrenmenin yaşının olmadığını gösteren emektar öğretmenlere, uluslararası uzay istasyonu, Ay’da yürüyüş, ağırlıksızlık, uzayda yer-yön kaybı gibi konuların Uzay Kampı Türkiye’de uygulamalı olarak nasıl öğretildiği aktarıldı. Bir saatlik kamp turunun ardından öğretmenler grubunun sözcüleri Ali Sözer ve Turgut Dereli “Emekli öğretmenler grubu olarak Uzay Kampı’na yaptığımız ziyarette gösterdiğiniz konukseverliğe çok teşekkür ederiz. Mutlu ve bilgilenmiş olarak ayrıldık. Bizler için çok ilginç bir deneyim oldu.” dediler.

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) İzmir Şubesi yarıyıl tatili dolayısıyla “Meslekleri Tanıyalım” projesi kapsamında Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti. LÖSEV Sosyal Hizmetler Sorumlusu Nursen Çakmaklıoğulları “Çocuklar Uzay Kampı Türkiye’den büyülendiler, çok keyif aldılar. Bizler LÖSEV olarak çocukların keyif alacağı şeyleri araştırıp buluyor ve bu konuda destek bekliyoruz. Bu geziyi gerçekleştirmemize verdiği destek için Uzay Kampı Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İzmir Gaziemir İlçe Halk Kütüphanesi üyeleri, 31 Mart - 6 Nisan tarihleri arasında kutlanan 50. Kütüphane Haftası kapsamında, Uzay Kampı Türkiye’yi ve ESBAŞ’ı ziyaret etti. Gaziemir İlçe Halk Kütüphanesi’nin organizasyonuyla, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği öğrencilerle kütüphaneden en çok yararlanan, en çok kitap okuyan öğrenciler ve velilerinden oluşan 25 kişilik ziyaretçi gurubu, Uzay Kampı Türkiye’de özel programa katıldı.Gaziemir İlçe Halk Kütüphanesi Sorumlu Memuru Atilla Aküzüm, düzenlenen geziyle ilgili olarak, “Bu yıl 50’ncisi kutlanan ‘Hayat Boyu Kütüphaneler’ temalı kütüphane haftası kapsamında, ilçemizde belirlenen 25 şanslı ziyaretçi ile birlikte, bir çok insanın hayalini süsleyen, dünyada sayılı, ülkemizin tek uzay kampı olan Uzay Kampı Türkiye’yi ve ESBAŞ’ı ziyaret ettik.” dedi.

Lösemili Çocuklar Vakfı İzmir Şubesi’nden 21 çocuk Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti. Yaşar Üniversitesi öğrencileri Deniz Kayıran ve İlknur Yılmaz’ın sosyal sorumluluk projesi dersleri için organize ettikleri geziyle Uzay Kampı Türkiye’ye gelen öğrenciler, astronot simülatörleri hakkında bilgi alıp uzay mekiğinin nasıl uzaya gittiğini öğrendiler. LÖSEV Sosyal Hizmetler Birimi Sorumlusu Ceren Demirci, benzer sosyal projeleri daha önceden de yaptıklarını belirterek “Çocuklar Uzay Kampı Türkiye’de sıradışı bir tecrübe yaşadılar. Bu gezinin gerçekleşmesine verdikleri destek için Yaşar Üniversitesi’ne ve Uzay Kampı Türkiye yönetimine çok teşekkür ederiz” dedi.

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünce, “Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP)” kapsamında, gençlerde tarih bilincini, vatan sevgisini pekiştirmek ve onlara emsal teşkil edecek yerleri göstermek amacıyla Uzay Kampı Türkiye’ye 30 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde gezi düzenlendi. Gezilere 12-17 yaş grubunda toplam 80 öğrenci katıldı. Kampa öğrencilerle birlikte gelen Toplum Destekli Polis Memuru Yasin Sarı, Uzay Kampı Türkiye’nin İzmir ve Türkiye için çok önemli olduğunu kaydetti.

Dokuz Eylül Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri Ege Serbest Bölgesi’nde kurulu Uzay Kampı Türkiye’yi gezdi. Beden eğitimi öğretmeni Mahmut Cinci’nin önderliğinde kampı ziyaret eden öğrenciler; Mars sergisi yüzeyi, Ay yürüyüş koltuğu ve sıfır yerçekimi duvarını tanıyıp uzay mekiği Discovery’nin içini yakından gördüler. Çeşitli nedenlerle, bireysel özellikleri ve eğitim yeterlilikleri açısından akranlarından beklenilen düzeyden anlamlı farklılık gösteren bireylere özel eğitim sunulan merkezde beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan Mahmut Cinci, Uzay Kampı Türkiye’ye 9 öğrenciyle birlikte geldiklerini ve ziyaretten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Kış Kampı Başlıyor!
Üste Çık