Uzay Kampı Türkiye Pandemi Prosedürleri

 • Tüm kamp personeline iş yeri hekimlerimiz ve İSG uzmanlarımız tarafından COVID-19 ve önleyici tedbirlerle ilgili kapsamlı eğitimler verilmiştir.
 • Aktivite alanlarında kapı ve pencerelerin açılması suretiyle 24 saat düzenli olarak doğal havalandırma yapılmaktadır.
 • Ziyaretçi ve personel girişlerine dezenfektan havuzlu hijyen paspaslar yerleştirilmiştir.
 • Kamp programı başlamadan önce tüm katılımcılara, uyulması gereken kurallar, hijyen önlemleri ve genel tedbirlerle ilgili bilgilendirme yapılmakta; uyarılar program boyunca tesis içindeki bilgilendirme ekranları ve görsel hatırlatıcılarla tekrarlı şekilde yayınlanmaktadır.
 • Alınan tedbirler kapsamında tüm temizlik talimatları yenilenmiştir. Dezenfeksiyon ekibi tarafından haftada bir kez, bina genelinde nano gümüş teknolojisi kullanılarak ULV cihazı ile kapsamlı olarak sisleme yöntemi dezenfeksiyon işlemi yapılmaktadır.
 • Tuvalet ve duş alanlarında antibakteriyal sıvı sabun kullanılmaktadır. Tek kullanımlık kağıt havluya ilave olarak kullanılmakta olan el kurutma makineleri kullanım dışı bırakılmıştır.
 • Tesiste ortak kullanılan alanlarda alkol bazlı el dezenfektan istasyonları yerleştirilmiştir.
 • Tüm personel için maske takılması zorunlu hale getirilmiş; maske ve eldiven atıkları için, elle temas edilmesine gerek duyulmayan “Hijyenik Atık” toplama alanları oluşturulmuştur.
 • Program başlangıç tarihinden önceki son 7 gün içinde hastalığı geçiren katılımcılar kampa giriş yapamayacak ve programa kabul edilmeyecektir.
 • Katılımcılara kampta düzenlenecek kayıt aşamasında görevli sağlık personeli tarafından temassız ateş ölçümü yapılmaktadır. Kampa girişte katılımcıda klinik şikayetler olması ve/veya ateşinin 37.8ºC’nin üzerinde olması ve hekimimizin talep etmesi durumunda ücreti karşılığı antijen testi ve/veya PCR testi yapılabilecektir.
 • Katılımcıların ateşleri gerektiğinde ölçülmekte; 37,8ºC’nin üzerinde ateşi olan, öksürük ve solunum güçlüğü olan katılımcılar tedbiren programdan ayrılarak işyeri hekimliğine bildirilmektedir.
 • Katılımcılara sık sık ellerini yıkamaları; yiyecek, içecek ve kişisel eşyalarını paylaşmamaları hatırlatılmaktadır.
 • Taze hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde çalıştırılan merkezi ısıtma-soğutma sistemlerinin bakım, temizlik ve filtre değişiklikleri prosedüre uygun olarak yapılmaktadır.
 • VRV klima sistemleriyle iklimlendirilme yapılan Uzay Kampı Türkiye yatakhanelerinde 2000 m3/saat kapasiteli Isı Geri Kazanım Cihazları kullanılmakta; her 7,5 dakikada bir hava değişiminin yapılması sağlanmaktadır.
 • Kamp programı başlangıcından önce COVID veya influenza semptomu gösteren ve testi pozitif çıkan katılımcıların, test sonucunu iletmeleri durumunda program ücreti iadesi yapılır.

Günlük geziler websitemizde “Günlük Uzay Kampı Turu” başlığı altında duyurulan programlar için planlanmakta; bunun dışındaki bireysel başvurular için gezi düzenlemesi yapılmamaktadır.

# Program Giriş Çıkış
1 Robot Aktiviteli Yaz Kampı Pazar 14.00-16.00 Cumartesi sabah saat 10.30'daki mezuniyet töreninden sonra
2 Galaktik Yaz Kampı Pazar 14.00-16.00 Cumartesi sabah saat 10.30'daki mezuniyet töreninden sonra
3 Robot Aktiviteli Uzay Yolcuları Pazar 14.00-16.00 Cuma sabah saat 09.00'daki mezuniyet töreninden sonra
4 Uzay Yolcuları Pazar 14.00-16.00 Cuma sabah saat 09.00'daki mezuniyet töreninden sonra
5 Aile / Çocuk Uzay Kampı Cuma 17.00-18.00 Pazar saat 11.00'deki mezuniyet töreninden sonra
6 Yıldızlar ve Gezegenler Macerası Cuma 15.00-16.00 Pazar saat 09.00'daki mezuniyet töreninden sonra
7 Astro-Macera Pazartesi 10.00-10.30 Salı saat 16.00'daki mezuniyet töreninden sonra
8 Mars’a Seyahat Pazar 12.00-13.00 Salı 11.00’deki törenden sonra
9 Minecraft Yeni Ufuklar Pazar 15.00-16.00 Çarşamba 10.30’daki törenden sonra

En az 15 kişiden oluşan grup rezervasyonu yapılması halinde programlar özelleştirilebilmekte, içerikleri ve başlangıç-bitiş süreleri değiştirilebilmektedir. Özel program talepleriniz için Tel:0 232 252 35 00 (dahili 301/302)

Ödemenizi kredi kartı ile yapabilirsiniz. Türkiye'de ikamet eden ve İşBankası, Vakıfbank veya Bonus platformuna üye bankalara ait kredi kartı sahipleri, STEAM Uzay Kampı ve tüm konaklamalı programlara vade farksız 6 taksitle ödeme yaparak kayıt yaptırabilir. (Bireysel olarak ödeme yapılması halinde grup rezervasyonlarında da taksit imkanı sağlanmaktadır.)

Eğer bu kartlardan herhangi birine sahip değilseniz, mail order yöntemiyle yapılacak diğer taksitli ödemelerinizi kredi kartı veya banka havalesi ile yapabilirsiniz. Son taksit ödemesi program tarihinden en geç 30 gün önce yapılmalıdır. Program tarihinden en geç 30 gün önce yapılan iptallerde bedelin %90'ı geri ödenir. Program tarihinden en geç 15 gün önce yapılan iptallerde bedelin %75'i geri ödenir. Son 15 gün içinde yapılan iptallerde geri ödeme yapılmamaktadır. İptal isteği mutlaka yazılı yapılmalıdır. Ayrıntılı bilgileri başvuru formunda bulabilirsiniz.

Erken Kayıt İndirimleri

Uzay Yolcuları / Robot Aktiviteli Uzay Yolcuları

 • Türkiye’de ikamet eden öğrencilere 17 Aralık 2021 tarihine kadar kayıt ve ödeme işlemlerini tamamlamış olmaları koşuluyla %10 indirim uygulanır.

Galaktik Yaz Kampı / Robot Aktiviteli Yaz Kampı

 • Türkiye’de ikamet eden öğrencilere 17 Haziran 2022 tarihine kadar kayıt ve ödeme işlemlerini tamamlamış olmaları koşuluyla %10 indirim uygulanır.

Özel İndirimler

 • Aynı aileden birden fazla çocuğun Uzay Yolcuları, Robot Aktiviteli Uzay Yolcuları, Galaktik Yaz Kampı veya Robot Aktiviteli Yaz Kampı Programına katılması durumunda, ilk katılımcı çocuktan tam ücret alınır; aynı dönemde ve aynı programa katılacak olan diğer her bir kardeş %10 indirim hakkı kazanır.
 • Aile-Çocuk Uzay Kampı dışındaki konaklamalı programlara yapılacak grup rezervasyonlarında, her 10 katılımcı için bir refakatçi öğretmen programdan ücretsiz olarak faydalanır.

Taksitli Ödeme

Türkiye'de ikamet eden; İşBankası, Vakıfbank veya Bonus platformuna üye bankalara ait kredi kartı sahipleri konaklamalı programlara vade farksız 6 taksitle ödeme yaparak kayıt yaptırabilir. (Bireysel olarak ödeme yapılması halinde grup rezervasyonlarında da taksitli ödeme yapılabilir.)

Mail order yöntemiyle ödeme yapılması halinde taksitli ödemenin nasıl yapılacağıyla ilgili bilgi almak için Rezervasyon Departmanımızı arayabilirsiniz. Tel: 0 232 252 35 00 (Dahili: 301/302)

NOT:

 • İndirimler birleştirilemez.
 • İndirimler program fiyatı için geçerli olup program başlangıcından önce ve bitiminden sonra talep edilecek yemek vb ekstra giderleri kapsamamaktadır.
 • Program fiyatları, fiyatı en yüksek olan döneme ait olup, seçilecek tarihe göre değişkenlik göstermektedir.

Hayır. İndirimler birleştirilemez.

Robot Aktiviteli Uzay Yolcuları Programı'nın içeriğinde, Uzay Yolcuları Programı'ndan farklı olarak robot yapımı ve uygulamalarına yönelik eğlenceli ve eğitsel aktiviteler bulunmaktadır. Her iki program da yarıyıl tatilinde uygulanır.

Uzay Kampı Türkiye'nin sunduğu en uzun süreli paket program olan ve sadece yaz aylarında uygulanan Galaktik Yaz Kampı Programı içeriğinde; uzay teknolojileri eğitimi ve simülatör kullanımlarına ek olarak havuz etkinlikleri, barbekü gecesi, kültür paylaşım gecesi ve astronot macera parkurunda oyunların oynanması gibi eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır. 

Hayır. Bu programlarımıza en az 13 yaşında olan öğrenciler kabul edilmektedir.

Hayır. Sadece uzay araştırmaları ve fen bilimleri alanına ilgi duyması ve öğrenmeye arzulu olması yeterlidir.

Eğitim kadromuz; (Türk ve yabancı) en az bir yabancı dil bilen, çocuklarla iletişimi çok iyi olan, astronomi ve fen bilimleri konularında bilgili lisans/yüksek lisans öğrencileri ve mezunlarından oluşmaktadır. Tüm operasyon süreci; astronomi, kimya, biyoloji ve fizik alanlarında uzman, 10 yılı aşkın çalışma tecrübesine sahip, dinamik bir kadro tarafından titizlikle planlanmakta ve değerlendirilmektedir.

Kız ve erkek katılımcılarımız ayrı katlarda bulunan yatakhanelerde kalmaktadırlar. Programa sadece baba-oğul ve anne-kız olarak katıldığınız takdirde aynı yatakhanede kalabilirsiniz.

Evet. Her yatakhanenin hemen yanı başında görevli eğitimci odaları bulunmaktadır. Yatakhanede gece boyunca görevli olacak sorumlu eğitmenler ihtiyaçları karşılamak için görev yapmaktadır.

Sağlık formunda diyet kısıtlamaları bölümünü doldurduğunuz ve konuyu Rezervasyon yetkililerine ilettiğiniz takdirde özel diyet talepleri de mümkün olduğunca karşılanacaktır. Olanaklarımızı aşan durumlarda katılımcılar kendi özel yiyeceklerini yanlarında getirebilir ve/veya bu taleplerinin karşılanması için ek ücret ödeyebilirler.

Evet. Kamp döneminin başladığı ilk gün, kayıt sırasında tüm ilaçlar görevli hemşiremiz tarafından teslim alınmaktadır. Hemşiremiz, çocuklardan teslim alınan ilaçların reçetelerinde yazılı olan kullanım talimatlarına göre verilmesini sağlamaktadır.

Uzay Kampı Türkiye’de 7/24 görev yapan bir hemşire ve sekiz yataklı revir mevcuttur. Hafta içi günlerinde, 08.00-18.00 saatleri arasındaki sağlık sorunlarına kamp doktorumuzca müdahale edilmektedir. 08.00-18.00 saatleri dışında ve hafta sonu günlerinde de hemşire ve/veya kamp doktorunun gerekli gördüğü durumlarda kampa gelebilecek, icapçı kamp hekimi bulunmaktadır.

Çocuklar, kamp hekiminin gerekli gördüğü durumlarda Uzay Kampı Türkiye’nin anlaşmalı olduğu, kampa çok yakın bir konumda bulunan hastaneye ivedilikle ulaştırılabilmektedir. Kampın çok yakınında konuşlandırılmış 112 acil ambulans istasyonu bulunmaktadır.

Kayıt sonrası ve mezuniyet öncesi tüm yemek öğünleri program ücretine dahildir. Çocuğunuza vereceğiniz harçlık tutarı tamamen sizin takdirinize bağlıdır.  Kampta bisküvi, dondurma ve çikolata satın alabileceğiniz, sadece bozuk parayla çalışan otomatik satış makineleri bulunmaktadır. (Alışveriş için bozuk para getirilmesi rica olunur, tesislerde kağıt para kullanılmamaktadır)

Çocuğunuzu arayabileceğiniz belirtilen saatler dışında, acil durumlarda Uzay Kampı Türkiye santralini arayabilirsiniz.(0 232 252 35 00) Görevliler size yardımcı olacaklardır.

Hayır. Çocuğunuz giriş günü kayıt işlemlerinden sonra kamp programına başlamış kabul edilmektedir. Çocuğunuzun aileden uzakta bir kamp deneyimi yaşamasını istiyoruz. Bu yüzden özel durumlar dışında çocuğunuzun kamptan ayrılmasına izin verilmemektedir.

Kampta bulunduğu süre içerisinde çocukları özleyeceğinizi biliyoruz. Bununla birlikte çocukların evden uzakta kendi başlarına neler yapabileceklerini görmeleri için bir deneyim yaşaması gerekir. Bu sebeple kamp dönemi boyunca, acil durumlar dışında ziyarete gelinmemesini öneriyor ve özellikle pandemi sebebiyle katılımcıyı ziyaret için kampa misafir kabul etmiyoruz. Acil durumda katılımcıyı ziyaret etmeye ve program sonrasında teslim almaya yetkili kişinin açık kimlik bilgileri, kayıt sırasında görevlilere mutlaka bildirilmelidir.

Katılımcılar program akışında “güne hazırlık” ve “uykuya hazırlık” olarak tanımlanan serbest zamanlarda yanlarında getirdikleri cep telefonlarından (ya da kamptaki ankesörlü telefonlardan) görüşme yapabilmektedir. Bununla birlikte katılımcılardan gün içinde Uzay Kampı Türkiye eğitim programlarına odaklanmaları, cep telefonları yanlarında olsa bile fotoğraf ve/veya video çekimi dışında kullanmamaları beklenir.


(Cep telefonu, tablet, fotoğraf makinesi, kamera vb değerli eşyalar sigorta kapsamında olmayıp tamamen katılımcıların sorumluluğundadır. Kaybolması veya çalınması durumunda Uzay Kampı Türkiye ve ESBAŞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.)

Katılımcılar, yanlarında getirdikleri kıyafetleri giyeceklerdir. Kampa gelirken aşağıdakilerin getirilmesi tavsiye olunur.

 • Asma kilit
 • Diş fırçası ve macunu
 • Deodorant, sabun, duş jeli, şampuan, tarak/fırça, saç kurutma makinası
 • Gecelik, pijama, iç çamaşırı, günlük giysiler
 • Çorap, spor ayakkabı, banyo terliği
 • Mevsime uygun olarak ceket, yağmurluk
 • Güneş kremi, mayo, bone (yaz kampı programları için)
 • Ankesörlü telefon için kart
 • Otomatik satış makinesi (bisküvi, içecek gibi.) için bozuk para
 • Öğrenci nüfus cüzdanı orijinali

Yastık, yastık kılıfı, çarşaf, havlu, pike ve/veya battaniye tarafımızdan verilecektir.

 

Uzay Kampı Türkiye, Ege Serbest Bölgesi* içerisinde yer almaktadır. Görevliler tarafından bölge giriş çıkışlarında gümrük kontrolleri yapılmaktadır. Bununla birlikte kamp ayrıca Uzay Kampı Türkiye güvenlik görevlileri ve kameralar tarafından 7 gün 24 saat kontrol altında tutulmaktadır. Katılımcıların yanlarında bir görevli olmadan bireysel veya grup halinde kamp alanı dışına çıkmalarına izin verilmez. Programdaki kamp dışı aktiviteler sınırlı olup, eğitim programı içinde belirtilmiştir. Katılımcıların şahsi eşyalarının sorumluluğu kendilerine aittir. Eşyaların kaybolması veya çalınması durumunda Uzay Kampı Türkiye ve ESBAŞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

(*) Serbest bölgeler, bir ülkenin siyasi sınırları içinde olmakla beraber gümrük bölgesi dışında sayılan, ihracat odaklı yatırımların artırılması için tasarlanmış özel bölgelerdir. Ege Serbest Bölgesi, 1990 yılından bu yana "Yap-İşlet-Devret" modeliyle bir özel sektör kuruluşu ve aynı zamanda Uzay Kampı Türkiye’nin ana kurucu firması olan ESBAŞ tarafından kurulup işletilmektedir.

İyi derecede İngilizce konuşup yazabilen 9-15 yaş grubundan herkes bu programa katılabilir. Galaktik Yaz Kampı, Uzay Yolcuları Programı'nda sunulan tüm aktiviteleri içerir. Ayrıca havuz etkinlikleri, kültür gecesi, oyun parkımızda düzenlenen barbekü gecesi gibi sosyal etkinliklerle zenginleştirilmiştir.

TÜRK UZAY YOLCULARI HAFTASI
Üste Çık