Uzay Kampı Türkiye, dünyanın dört bir yanındaki Ay meraklılarının her yıl eylül veya ekim aylarında kutladığı "Uluslararası Ay Gözlemi Gecesi"ne özel içerikte program hazırladı.

Pandemi tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda kişi için sunulan özel programın katılımcıları, dünyadaki milyonlarca kişiyle birlikte Ay’ı “yakın takibe” aldı.

NASA’nın Ay Keşif Yörünge misyonu ve Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ndeki “Güneş Sistemi Keşif Bölümü” de dahil olmak üzere bütün dünyada birçok kuruluş tarafından, “toplumda Ay’la ilgili farkındalık oluşturulması” için kutlanan ve bu yıl 16 Ekim’de düzenlenen etkinliklere Uzay Kampı Türkiye de katıldı.

Uzay Kampı Türkiyenin astronomi ağırlıklı günlük tur gezisi “Astro-Tur”, bu defa “Uluslararası Ay Gözlem Gecesi” konseptiyle düzenlenirken yaklaşık 4 saat süren programda; dijital planertaryumda gökyüzü tanıtımı, uygulamalarla Ay’a inişin öğretilmesi, RIOT 3D Simülatörü kullanımı gibi eğitsel ve eğlenceli uygulamalar sunuldu.

Gecenin en güzel etkinliği ise yüksek çözünürlüklü görüntü imkanı veren teleskopla Ay gözlemi yapılmasıydı. Ziyaretçiler Ay’ı çok bilinmeyen yönleriyle de tanıdıktan sonra yüzey özelliklerini, üzerindeki kraterleri detaylı inceleme şansı buldular.

View this post on Instagram

A post shared by Uzay Kampı Türkiye (@uzaykampiturkiye)

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık