Uzay Kampı Türkiyenin bu yıl ikincisini düzenlediği "Asteroit Haftası", uluslararası öğrencilerden büyük ilgi gördü.

Uzay Kampı Türkiye’nin, Dünya Asteroit Gününe dikkat çekmek için özel etkinliklerle sunduğu “asteroit” temalı Uluslararası Galaktik Yaz Kampı Programı sona erdi. Haftaya özel olarak davet edilen Prof. Dr. Sedar Evren’in sunumu büyük ilgi gördü.

Dünya'ya çarpma olasılığı taşıyan asteroitlerin oluşturabileceği tehlikeler ve alınabilecek önlemler konusunda bilinçlendirmek için her yıl 30 Haziran “Dünya Asteroit Günü” olarak kutlanırken, Uzay Kampı Türkiye de bu alanda bilinci artırmak için 23-29 Haziran tarihlerinde sunduğu programı “Asteroit” temasıyla oluşturdu. Bu konseptle, bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Yaz Kampına; ABD, Fransa, Hindistan, Kırgızistan, Rusya ve Slovenya’nın da aralarında olduğu 9 farklı ülkeden toplam 107 öğrenci ve öğretmen katıldı. Katılımcılar, Uzay Kampı aktivitelerinin yanı sıra “Asteroit Çarpması Etkinliği” ve dijital yıldızevinde gerçekleştirilen özel film gösterimi gibi eğitsel ve eğlenceli etkinliklerle asteroitleri yakından tanıdılar.

Özel konuşmacı olarak kampa davet edilen Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Serdar Evren “Dünyamızı Tehdit Eden Gök Cisimleri” sunumuyla; asteroitler, kuyruklu yıldızlar ve meteoritler hakkında bilinmeyenleri anlatırken uluslararası katılımın olduğu kampta bu yıl bir ilk de yaşandı. Uzay Kampı Türkiye ilk defa Hintli öğrenci grubunu Uluslararası Yaz Kampı programlarında ağırladı. 12 öğrenci ile Galaktik Yaz Kampına katılan Hintli öğretmenler Janet Mathew ve Vıbhavarı Sharma, asteroit temasıyla kutlanan programa katılmaktan duydukları memnuniyeti “Uzay Kampı Türkiye bizim ve öğrencilerimiz için çeşitli kültürlerden insanlarla iletişim kurabildiğimiz inanılmaz ve eşsiz bir tecrübeydi. Uzay Kampı ekibinin, çocuklar ve uzay konusunda deneyimleri sayesinde öğrencilerimizin unutulmaz hatıralar oluşturmalarının yanı sıra özellikle katıldığımız “Asteroit Haftası” öğrencilerimizin astronomi ve uzay bilimleri alanlarına ilgilerini arttırdı. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için çok iyi organize edilmiş bir kamp olduğunu düşünüyoruz. İlham verici aktivitelerle öğrencilerin limitlerini zorlamalarını ve hedeflerini yüksek tutmalarını teşvik ediyor. Uzay Kampı Türkiye’yi herkese şiddetle tavsiye ediyoruz ” sözleriyle aktardılar.

Dünyadaki iki uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye’nin programları yaz boyunca devam edecek. Uluslararası Yaz Kampı programlarına ABD, Rusya, Çin, Kazakistan, İtalya, İngiltere, Litvanya, Yunanistan, Romanya, İspanya, Polonya, ve Fransa gibi ülkelerden katılım bekleniyor.

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık