Uzay Kampı Türkiye açılalı tam 20 yıl oldu. Bu süre içerisinde binlerce öğrenci ve öğretmen programlarımıza katıldı. Değerli öğretmenlerimizin Uzay Kampı Türkiye'ye katıldıkları ilk programımızdan günümüze kadarki geçen süre boyunca biriktirdikleri anıları, yaşadıkları deneyimleri, gelecekte programa katılacak öğrenci ve velilerine verdikleri mesajları ve daha fazlasını sizler için derledik...

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye

20 yıllık tecrübemizde pek çok farklı ülke ve şehirden 250 bini aşkın öğretmen ve öğrenciyi kamp programlarımızda ağırladık.

Katılımcılarımızdan gelen tüm geri bildirimler bizleri yapmakta olduğumuz işleri daha da iyi yapma konusunda motive ederken kendimizi geliştirmemize de destek oldu.

Uzay Kampına dair merak edilen konuları kampa katılan öğretmenlerimize sorduk. Tüm öğretmenlerimize çok teşekkür ediyor ve birlikte daha nice güzel çalışmalarda bulunmayı diliyoruz. 

 

Uzay Kampı Türkiyeye ilk ne zaman katıldınız? Geldiğinizdeki duygularınızı ve gözlemlerinizi, sizinle birlikte gelen diğer öğretmen ve öğrencileri hatırlıyor musunuz?

Oya Sakız – Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Uzay Kampı Türkiyeye kuruluşunun ilk yılında VKV KOÇ LİSESİ olarak katılmış ve programların gelişmesine yardımcı olmuştum. Heyecan vericiydi, çünkü daha önce yurt dışında öğrencilerimle ziyaret ettiğim kamp artık Türkiye'deydi. İlk ziyaretçi ve katılımcı olmanın gururunu taşıyorduk. KOÇ Okulları gibi lider okulların desteklemesi tanıtım açısından önemliydi.

O yıl İstanbuldaki okullar birbirinin etkinliklerini takip ettiği için Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Enka Okulları ve Doğuş Eğitim Kurumları ziyaret etmişti. İzmir Amerikan Koleji ve Türk Koleji de vardı. Katılan öğretmenleri ile hala dostluğumuz sürüyor. Seran,Taylan... Kendi öğrencilerimizi hatırlıyorum. Biz, fen öğretmenleriyle katılmıştık; öğrenciler şu anda iş yaşamına çoktan atıldılar bile…

Murat Zavrak – Fen Bilgisi Öğretmeni

9 yıl önce E-Pal haftasına katılmıştım. PSSP kulübü öğretmenimiz Seran Dumlu o sene yaz kampına katılamamıştı. Onun yerine ben katılmıştım. Benimle birlikte okula yeni başlayan fen bilimleri öğretmenimiz de kampa gelmişti. İlk defa katıldığım kampta yabancı ülkelerden gelen öğrenciler, öğretmenler ve Türkiye’nin çeşitli okullarından öğrenciler ve öğretmenleri vardı. Açıkçası çok etkilenmiştim. Öğrenciler için hazırlanan pek çok istasyonda gerçekleştirilen çok güzel tasarlanmış bir program disiplinli bir şekilde uygulanıyordu. Eskiden filmlerde gördüğüm yabancı ülkelerde gerçekleştirilen izci kampları gibiydi. Her şeyin belirli bir zamanı vardı ve sistemli şekilde adım adım ilerleyen bir program hazırlanmıştı. Kampa gelen öğretmenlerle arkadaş olduk ve çoğu ile hala görüşüyoruz…

Murat Onay – Fen Bilgisi Öğretmeni

UKT’ye ilk 2011 yazı, Haziran ayında katıldım. Hem ben hem de öğrencilerim çok heyecanlıydık. Fotoğraflar ve bilgilendirme yazışmaları ne kadar açıklayıcı olsa da kampa vardığımızda hayal ettiğimden daha donanımlı bir yere geldiğimi farkettim. Kampın Ege Serbest Bölgesi girişinden görülebilen büyük logosu, binaya yaklaştıkça farkedilen büyük roket modeli, giriş kısmındaki karşılama, çok heyecan vericiydi.

Yolculuğumuzun başından o ana kadar sürekli beni dinleyen öğrencilerim bir anda etraflarına hayranlıkla bakmaya, birbirlerine gördüklerini anlatmaya, sanki oraya yıllarca gidiyormuşum gibi bana arkası kesilmeyen sorular sormaya başladılar. Binanın iç tasarımını (ki yıllar içindeki değişimine ve gelişimine kesintisiz şahit oldum) dikkatlice inceledim. Tek tip giyinmiş eğitimcilerin öğrencilere sabırla titizlikle yardımcı olmaya çalıştıklarını izledim. Merak uyandırıcı görseller nedeniyle öğrencilerim gibi benim de kafamda binlerce soru vardı…

Keziban Şenel – Fen Bilgisi Öğretmeni

2009-2010 eğitim yılında 4-10 temmuz 2010 tarihleri arası Sariyer Doğa Koleji ortaokul öğrencilerimle katıldım. İkinci yılınızda sanırım kızım İTÜ Natuk Birkan İlköğretim Okulunda 4. sınıf öğrencisiydi. Uzay Kampında Yıldızlar ve Gezegenler Macerası programına katılmıştı. 3 gün telefonun başında beklemiş ve evden çıkmamıştım. İlk kez bizden ayrı bir geziye gidiyor ve bilmediğimiz bir yere. Kendim, öğrencilerimle E-Pal haftası etkinliği için gelmiştim. Kapıdan girdiğim andan itibaren orada geçen günlerim sonrası, kızımı beklerken 3 günümü evde boşuna geçirmiş olduğumu gördüm. Mükemmel bir organizasyon vardı. Doğa Koleji öğretmen arkadaşlarım; Işıl Aydın, Duygu Oflaz, Kristyna Graves, Michelle Hicks, Sinem Ofluoğlu, Bahar Faat, Seran Dumlu, Eyüp Uygun, Tina Green….

Öğrencilerim: İdil Bostan, İlkin Yapıcı…

Bir sonraki yazımızda aynı öğretmenlerimizin gözünden “İlk katılımınızda getirdiğiniz öğrenci grubunun tepkileri/izlenimleri ne olmuştu? Yıllar içerisinde kampta hangi programlara kaç defa katıldınız? Kampın yıllar içerisindeki değişim sürecinde eğitimci olarak izlenimleriniz neler oldu?” sorularının cevaplarını paylaşacağız, bizi takip etmeye devam edin!

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

2024 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

27.05.2024
Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay zeka, son yıllarda hızla gelişen ve pek çok sektörde derin etkiler yaratan bir teknolojidir. İnsan hayatına etkileri açısından bakıldığında, yapay zeka birçok açıdan olumlu katkılar sunmaktadır. Yapay zeka sayesinde üretilen otomasyon sistemleri ve akıllı cihazlar, insanların günlük yaşamlarını daha kolay ve konforlu hale getirmektedir.

04.04.2024
Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Gökyüzü, insanlık tarihinde daima bir gizem kaynağıydı. Anadolu toprakları, binlerce yıl boyunca bu gizemi gözlemleyerek, yıldızların altında birçok medeniyeti ağırladı. Günümüzde ise Türkiye, bu gizemli uzay yolculuğunda yeni bir döneme imza attı.

12.03.2024
Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

21.12.2023
Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Merhaba, geleceğin uzay kaşifleri! Güneş sistemi boyunca müthiş gerçekler ve harika karşılaştırmalarla canlanan gezegenlerle dolu, bu dünya dışı yolculuğa hazır olun.

18.07.2023
Üste Çık