Uzay Kampı Türkiye açılalı tam 20 yıl oldu. Bu süre içerisinde binlerce öğrenci ve öğretmen programlarımıza katıldı. Değerli öğretmenlerimizin Uzay Kampı Türkiye'ye katıldıkları ilk programımızdan günümüze kadarki geçen süre boyunca biriktirdikleri anıları, yaşadıkları deneyimleri, gelecekte programa katılacak öğrenci ve velilerine verdikleri mesajları ve daha fazlasını sizler için derledik...

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye

20 yıllık tecrübemizde pek çok farklı ülke ve şehirden 250 bini aşkın öğretmen ve öğrenciyi kamp programlarımızda ağırladık.

Katılımcılarımızdan gelen tüm geri bildirimler bizleri yapmakta olduğumuz işleri daha da iyi yapma konusunda motive ederken kendimizi geliştirmemize de destek oldu.

Uzay Kampına dair merak edilen konuları kampa katılan öğretmenlerimize sorduk. Tüm öğretmenlerimize çok teşekkür ediyor ve birlikte daha nice güzel çalışmalarda bulunmayı diliyoruz. 

 

Uzay Kampı Türkiyeye ilk ne zaman katıldınız? Geldiğinizdeki duygularınızı ve gözlemlerinizi, sizinle birlikte gelen diğer öğretmen ve öğrencileri hatırlıyor musunuz?

Oya Sakız – Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Uzay Kampı Türkiyeye kuruluşunun ilk yılında VKV KOÇ LİSESİ olarak katılmış ve programların gelişmesine yardımcı olmuştum. Heyecan vericiydi, çünkü daha önce yurt dışında öğrencilerimle ziyaret ettiğim kamp artık Türkiye'deydi. İlk ziyaretçi ve katılımcı olmanın gururunu taşıyorduk. KOÇ Okulları gibi lider okulların desteklemesi tanıtım açısından önemliydi.

O yıl İstanbuldaki okullar birbirinin etkinliklerini takip ettiği için Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Enka Okulları ve Doğuş Eğitim Kurumları ziyaret etmişti. İzmir Amerikan Koleji ve Türk Koleji de vardı. Katılan öğretmenleri ile hala dostluğumuz sürüyor. Seran,Taylan... Kendi öğrencilerimizi hatırlıyorum. Biz, fen öğretmenleriyle katılmıştık; öğrenciler şu anda iş yaşamına çoktan atıldılar bile…

Murat Zavrak – Fen Bilgisi Öğretmeni

9 yıl önce E-Pal haftasına katılmıştım. PSSP kulübü öğretmenimiz Seran Dumlu o sene yaz kampına katılamamıştı. Onun yerine ben katılmıştım. Benimle birlikte okula yeni başlayan fen bilimleri öğretmenimiz de kampa gelmişti. İlk defa katıldığım kampta yabancı ülkelerden gelen öğrenciler, öğretmenler ve Türkiye’nin çeşitli okullarından öğrenciler ve öğretmenleri vardı. Açıkçası çok etkilenmiştim. Öğrenciler için hazırlanan pek çok istasyonda gerçekleştirilen çok güzel tasarlanmış bir program disiplinli bir şekilde uygulanıyordu. Eskiden filmlerde gördüğüm yabancı ülkelerde gerçekleştirilen izci kampları gibiydi. Her şeyin belirli bir zamanı vardı ve sistemli şekilde adım adım ilerleyen bir program hazırlanmıştı. Kampa gelen öğretmenlerle arkadaş olduk ve çoğu ile hala görüşüyoruz…

Murat Onay – Fen Bilgisi Öğretmeni

UKT’ye ilk 2011 yazı, Haziran ayında katıldım. Hem ben hem de öğrencilerim çok heyecanlıydık. Fotoğraflar ve bilgilendirme yazışmaları ne kadar açıklayıcı olsa da kampa vardığımızda hayal ettiğimden daha donanımlı bir yere geldiğimi farkettim. Kampın Ege Serbest Bölgesi girişinden görülebilen büyük logosu, binaya yaklaştıkça farkedilen büyük roket modeli, giriş kısmındaki karşılama, çok heyecan vericiydi.

Yolculuğumuzun başından o ana kadar sürekli beni dinleyen öğrencilerim bir anda etraflarına hayranlıkla bakmaya, birbirlerine gördüklerini anlatmaya, sanki oraya yıllarca gidiyormuşum gibi bana arkası kesilmeyen sorular sormaya başladılar. Binanın iç tasarımını (ki yıllar içindeki değişimine ve gelişimine kesintisiz şahit oldum) dikkatlice inceledim. Tek tip giyinmiş eğitimcilerin öğrencilere sabırla titizlikle yardımcı olmaya çalıştıklarını izledim. Merak uyandırıcı görseller nedeniyle öğrencilerim gibi benim de kafamda binlerce soru vardı…

Keziban Şenel – Fen Bilgisi Öğretmeni

2009-2010 eğitim yılında 4-10 temmuz 2010 tarihleri arası Sariyer Doğa Koleji ortaokul öğrencilerimle katıldım. İkinci yılınızda sanırım kızım İTÜ Natuk Birkan İlköğretim Okulunda 4. sınıf öğrencisiydi. Uzay Kampında Yıldızlar ve Gezegenler Macerası programına katılmıştı. 3 gün telefonun başında beklemiş ve evden çıkmamıştım. İlk kez bizden ayrı bir geziye gidiyor ve bilmediğimiz bir yere. Kendim, öğrencilerimle E-Pal haftası etkinliği için gelmiştim. Kapıdan girdiğim andan itibaren orada geçen günlerim sonrası, kızımı beklerken 3 günümü evde boşuna geçirmiş olduğumu gördüm. Mükemmel bir organizasyon vardı. Doğa Koleji öğretmen arkadaşlarım; Işıl Aydın, Duygu Oflaz, Kristyna Graves, Michelle Hicks, Sinem Ofluoğlu, Bahar Faat, Seran Dumlu, Eyüp Uygun, Tina Green….

Öğrencilerim: İdil Bostan, İlkin Yapıcı…

Bir sonraki yazımızda aynı öğretmenlerimizin gözünden “İlk katılımınızda getirdiğiniz öğrenci grubunun tepkileri/izlenimleri ne olmuştu? Yıllar içerisinde kampta hangi programlara kaç defa katıldınız? Kampın yıllar içerisindeki değişim sürecinde eğitimci olarak izlenimleriniz neler oldu?” sorularının cevaplarını paylaşacağız, bizi takip etmeye devam edin!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı!

2022 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Son Kayıtlar! 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Benzersiz Eğitim Bir Arada!

17.05.2022
AX-1 Görevi Neden Önemli

AX-1 Görevi Neden Önemli

Teknolojinin gelişmesi ve ona paralel olarak uzay çalışmalarının da hız kazanmasıyla bir ilk daha yaşandı. NASA, ESA, ROSCOSMOS gibi bir kamusal uzay ajansına bağlı olmayan Axiom Space şirketi, dört astronotuyla Uluslararası Uzay İstasyonuna gerçekleştirdiği uçuş görevi AX-1'i başarıyla tamamladı.

09.05.2022
ARTEMİS - BEKLENEN AY GÖREVİ

ARTEMİS - BEKLENEN AY GÖREVİ

NASA, 2024 yılında ARTEMİS Göreviyle Ay’a yeniden insanlı görevleri başlatmayı hedefliyor. Buradaki ana hedeflerden biri, her ne kadar Ay yüzeyinde kalıcı bir yerleşke kurmak gibi görünse de aslında hedef çok daha büyük.

31.03.2022
KARA DELİK NEDİR

KARA DELİK NEDİR

Kara delikler.. Yapısının ne olduğunu hala tam olarak bilemediğimiz, inanılmaz kütle çekimi yüzünden ışığın bile "kaçamadığı", hakkında binlerce farklı teorilerin bulunduğu hatta bazı teorilere göre alternatif evrene açılan bir kapı olarak da düşünülen uzayın en bilinmezi.

15.03.2022
2022 Yılında Uzay Bilimleri Alanında Gerçekleşmesi Planlanan 10 Görev

2022 Yılında Uzay Bilimleri Alanında Gerçekleşmesi Planlanan 10 Görev

Astro Bültenimizin Uzay Kampı Türkiye web sayfası üzerinden ilk online versiyonuyla sizlerle birlikteyiz. Yeni bir uzay teleskobunun etkinleştirilmesi, bir gök taşının bir uzay aracıyla yörüngesinden çıkarılması ve metal açısından zengin bir gök taşının keşfedilmesi; bunların hepsi ve daha fazlasının 2022 yılında yapılması bekleniyor...

1.02.2022
YAZ KAMPLARI BAŞLIYOR!
Üste Çık