Uzay Kampı Türkiye 20’nci yılını özel etkinliklerle kutluyor.

Uzay Kampı Türkiye, 12 Haziran 2000 tarihinde merhum Kaya TUNCER tarafından Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş’nin (ESBAŞ) girişimi olarak kapılarını Türk ve dünya gençliğine açtı. İzmir’de Türkiye’nin önde gelen endüstri parklarından Ege Serbest Bölgede kurulan kamp, bugüne kadar 60 ülkeden 250 bini aşkın katılımcıya uygulamalı uzay bilimleri eğitimi verdi.

Uzay Kampı Türkiye, 20’nci yılına özel etkinlikler düzenlemeyi planlıyor.

uzay kampı
Uzay Kampı Türkiye; iki yıllık bir proje aşamasından sonra (1998-2000) 12 Haziran 2000 tarihinde büyük bir törenle açıldı. Kaya Tuncer (solda) açılış kurdelesini NASA Astronotu Scott Carpenter (ortada) ve NASA'da çalışan ilk Türk mühendis İsmail Akbay'la (sağda) birlikte kesti.

”DÜNYADAKİ UZAYDAN” UZAYA CANLI BAĞLANTI


Uzay Kampı Türkiye, 20’nci yıl kutlamaları kapsamında, Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) görevli NASA Astronotu Andrew Morgan ile canlı telsiz bağlantısı gerçekleştirdi.

Uzay Kampı Türkiye’nin TRAC (Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti) İzmir şubesi ile birlikte yürüttüğü etkinlikte, öğrencilerden ses kaydı ile alınan sorular canlı bağlantıda Uluslararası Uzay İstasyonundaki Expedition 62 mürettebatından Astronot Andrew Morgan’a soruldu. Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Uzay Kampı Türkiye 20 yaşında! Bizi takip etmeye devam edin!

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık