Dünyanın ikinci, Türkiye'nin ilk ve tek uzay kampı, 19. yılını gururla kutluyor!

Kurulduğumuz günden bu yana 60’ı aşkın ülkeden yaklaşık 250 bin katılımcıya uygulamalı uzay bilimleri eğitimi vermiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu başarı hikâyesinde bizlerle beraber olarak öğrencilerini Uzay Kampı Türkiye’ye getirmek için çaba harcayan tüm öğretmenlerimize ve bize güvenerek çocuklarını Uzay Kampı Türkiye’ye gönderen ailelere teşekkürü borç biliriz.

UZAY KAMPI FİKRİ NEREDEN ÇIKTI?

1970’li yılların sonunda Alman roket mühendisi Dr. Werner Von Braun, ABD Huntsville Alabama’daki Uzay ve Roket Merkezi’nin Roket bahçesinde yürürken roketlere baktı ve ailelerin çocuklarını spor kamplarına gönderdiklerini, neden genç beyinlere uzay bilimleri hakkında eğitim verecek bir kampın olmadığını düşündü. 1982 yılında Huntsville Alabama’da açılan ilk uzay kampı ile Dr. Werner von Braun’un hayali gerçekleşmiş oldu.

UZAY KAMPI TÜRKİYE’NİN KURULUŞU

Dr. Wernher von Braun’ın ekibinde ve NASA’da çalışmış ilk Türk bilim insanı İsmail Akbay Ege Serbest Bölgesi’nin ve Uzay Kampı Türkiye’nin kurucusu Kaya Tuncer’le tanışmış ve O’na Amerika’daki Uzay Kampından bahsetmiştir. Çocukları seven, bilime, eğitime ve uluslararası arkadaşlığa önem veren Kaya Tuncer; 12 Haziran 2000 tarihinde Uzay Kampı Türkiye’yi açmış ve dünya gençliğine armağan etmiştir. Açılış gününde dünya üzerinde 7 adet uzay kampı mevcut iken, bugün Amerika’da ve Türkiye’de olmak üzere dünyada yalnızca 2 adet uzay kampı bulunmaktadır. ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve merhum Sn. Kaya TUNCER’in eşi Sn. Mary TUNCER, Uzay Kampı Türkiye’nin açılışı ile ilgili şu yorumu yapmıştır: “Kaya ve İsmail Akbay ile birlikteydim. İsmail, Kaya’ya Uzay Kampı’nı anlatıyordu. İki saat sonra Kaya ‘Sanırım yapacağım’ dedi.”

Uzay Kampı Türkiye, Alabama Uzay Bilimleri Sergi Komisyonu lisansına sahiptir ve Türkiye Kamplar Derneği üyesidir.

UZAY KAMPI TÜRKİYE’DEKİ YENİLİKLER VE GELİŞMELER

Açıldığı günden bu yana sunduğu program çeşitlerini her zaman geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunan Uzay Kampı Türkiye, günümüzde 5 günlük tur, 2 motivasyon ve 12 farklı konaklamalı program seçeneği sunmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız bazı yeniliklerden kısaca bahsetmek isteriz. Öncelikle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan örnek alarak inşa ettiğimiz Uzay İstasyonu Modülünü, Uzay Mekiği Discovery uçuş görevine entegre ettik. Bununla birlikte görselliğin ön planda tutularak hazırlandığı simülatör ve kayıt alanlarımızı da hizmete geçirdik. 6 Günlük Çocuklar ve Gençler için Yaz Kampı programlarımızı “Robot Aktiviteli” ve “Space Maker” seçenekleriyle sunmaya başladık. Yaptığımız renovasyon çalışmalarımızla; binamızın dış cephesini mevsim koşullarına karşı daha dayanıklı hale getirdik, sınıflarımızdan bir kısmını, refakatçi öğretmenlerin kaldıkları odaları ve gözlemevimizi yeniledik. 3D gözlük ve sanal gerçeklik destekli çalışan RIOT 3D Ride ve 360 derece dönebilen Hurricane 360 VR simülatörlerini programlarımıza ekledik. Eğitim merkezimizdeki Mars yüzeyi alanını, Mars’ta kurulacak bir yaşam ve çalışma ortamının canlandırıldığı interaktif “Nesil Mars” sergi alanına çevirdik. Yakın zamanda program seçeneklerimize eklediğimiz “Minecraft Yeni Ufuklar” ve “Mars’a Seyahat” programlarıyla, katılımcılarımıza hem algoritma ve kodlama öğretip, hem de “Mars Keşif Aracı” tasarımı ve gerçekçi Mars Habitat Modülleri kurulması gibi eğlenceli ve eğitsel etkinlikler sunduk.

Son 7 yılda sürdürdüğü yenilenme çalışmalarını 2019 yılında da devam ettiren kurumumuz, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin memnuniyetinin öneminin farkında olarak, hizmet kalitesini sürekli geliştirmenin mutluluğunu yaşamaktadır. Bundan sonra da gerçekleştireceğimiz her yenilikte eğitim anlayışına değer katma ve farklılık oluşturma noktasındaki azmimiz artarak devam edecektir. Geleceğin liderlerini yetiştiren Uzay Kampı Türkiye’de uzun yıllar boyunca tüm dünya çocuklarına yol gösterebilmeyi, vizyonlarına ışık tutabilmeyi ve onlara yeni değerler katabilmeyi diliyoruz.

Sonbahar Ekinoksu

Sonbahar Ekinoksu

Sonbahar ekinoksu ayına hoş geldiniz…

22.09.2020
Yeni Güneş Çevrimi Başlıyor!

Yeni Güneş Çevrimi Başlıyor!

Önümüzdeki günlerde “Gelecek birkaç gün dijital hayat durabilir” gibi haberlerle karşılaşırsanız şaşırmayın çünkü Güneş çevrimi başlıyor. Bu yazımızda Güneş çevrimini detaylı bir şekilde inceliyoruz.

18.09.2020
Astronotlar Neden Uzay Giysisi Giyerler?

Astronotlar Neden Uzay Giysisi Giyerler?

Astronotlar Neden Uzay Giysisi Giyerler? Uzay ortamı insanlar için tehlikeli midir? Bu yazımızda astronot kıyafetlerini inceledik.

13.09.2020
Mars'ı Ay Büyüklüğünde Görecek miyiz?

Mars'ı Ay Büyüklüğünde Görecek miyiz?

Mars gezegenini gerçekten yerküremizin uydusu Ay kadar büyük görecek miyiz?

21.08.2020
Yerçekimsiz Ortam

Yerçekimsiz Ortam

Yerçekimsiz ortam nedir? Dünya üzerinde yerçekimsiz ortam nasıl oluşturulur?

5.08.2020
Uzay Kampı Türkiyeden Pandemi Dönemine Özel Programlar
Üste Çık