Dünyanın ikinci, Türkiye'nin ilk ve tek uzay kampı, 19. yılını gururla kutluyor!

Kurulduğumuz günden bu yana 60’ı aşkın ülkeden yaklaşık 250 bin katılımcıya uygulamalı uzay bilimleri eğitimi vermiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu başarı hikâyesinde bizlerle beraber olarak öğrencilerini Uzay Kampı Türkiye’ye getirmek için çaba harcayan tüm öğretmenlerimize ve bize güvenerek çocuklarını Uzay Kampı Türkiye’ye gönderen ailelere teşekkürü borç biliriz.

UZAY KAMPI FİKRİ NEREDEN ÇIKTI?

1970’li yılların sonunda Alman roket mühendisi Dr. Werner Von Braun, ABD Huntsville Alabama’daki Uzay ve Roket Merkezi’nin Roket bahçesinde yürürken roketlere baktı ve ailelerin çocuklarını spor kamplarına gönderdiklerini, neden genç beyinlere uzay bilimleri hakkında eğitim verecek bir kampın olmadığını düşündü. 1982 yılında Huntsville Alabama’da açılan ilk uzay kampı ile Dr. Werner von Braun’un hayali gerçekleşmiş oldu.

UZAY KAMPI TÜRKİYE’NİN KURULUŞU

Dr. Wernher von Braun’ın ekibinde ve NASA’da çalışmış ilk Türk bilim insanı İsmail Akbay Ege Serbest Bölgesi’nin ve Uzay Kampı Türkiye’nin kurucusu Kaya Tuncer’le tanışmış ve O’na Amerika’daki Uzay Kampından bahsetmiştir. Çocukları seven, bilime, eğitime ve uluslararası arkadaşlığa önem veren Kaya Tuncer; 12 Haziran 2000 tarihinde Uzay Kampı Türkiye’yi açmış ve dünya gençliğine armağan etmiştir. Açılış gününde dünya üzerinde 7 adet uzay kampı mevcut iken, bugün Amerika’da ve Türkiye’de olmak üzere dünyada yalnızca 2 adet uzay kampı bulunmaktadır. ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve merhum Sn. Kaya TUNCER’in eşi Sn. Mary TUNCER, Uzay Kampı Türkiye’nin açılışı ile ilgili şu yorumu yapmıştır: “Kaya ve İsmail Akbay ile birlikteydim. İsmail, Kaya’ya Uzay Kampı’nı anlatıyordu. İki saat sonra Kaya ‘Sanırım yapacağım’ dedi.”

Uzay Kampı Türkiye, Alabama Uzay Bilimleri Sergi Komisyonu lisansına sahiptir ve Türkiye Kamplar Derneği üyesidir.

UZAY KAMPI TÜRKİYE’DEKİ YENİLİKLER VE GELİŞMELER

Açıldığı günden bu yana sunduğu program çeşitlerini her zaman geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunan Uzay Kampı Türkiye, günümüzde 5 günlük tur, 2 motivasyon ve 12 farklı konaklamalı program seçeneği sunmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız bazı yeniliklerden kısaca bahsetmek isteriz. Öncelikle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan örnek alarak inşa ettiğimiz Uzay İstasyonu Modülünü, Uzay Mekiği Discovery uçuş görevine entegre ettik. Bununla birlikte görselliğin ön planda tutularak hazırlandığı simülatör ve kayıt alanlarımızı da hizmete geçirdik. 6 Günlük Çocuklar ve Gençler için Yaz Kampı programlarımızı “Robot Aktiviteli” ve “Space Maker” seçenekleriyle sunmaya başladık. Yaptığımız renovasyon çalışmalarımızla; binamızın dış cephesini mevsim koşullarına karşı daha dayanıklı hale getirdik, sınıflarımızdan bir kısmını, refakatçi öğretmenlerin kaldıkları odaları ve gözlemevimizi yeniledik. 3D gözlük ve sanal gerçeklik destekli çalışan RIOT 3D Ride ve 360 derece dönebilen Hurricane 360 VR simülatörlerini programlarımıza ekledik. Eğitim merkezimizdeki Mars yüzeyi alanını, Mars’ta kurulacak bir yaşam ve çalışma ortamının canlandırıldığı interaktif “Nesil Mars” sergi alanına çevirdik. Yakın zamanda program seçeneklerimize eklediğimiz “Minecraft Yeni Ufuklar” ve “Mars’a Seyahat” programlarıyla, katılımcılarımıza hem algoritma ve kodlama öğretip, hem de “Mars Keşif Aracı” tasarımı ve gerçekçi Mars Habitat Modülleri kurulması gibi eğlenceli ve eğitsel etkinlikler sunduk.

Son 7 yılda sürdürdüğü yenilenme çalışmalarını 2019 yılında da devam ettiren kurumumuz, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin memnuniyetinin öneminin farkında olarak, hizmet kalitesini sürekli geliştirmenin mutluluğunu yaşamaktadır. Bundan sonra da gerçekleştireceğimiz her yenilikte eğitim anlayışına değer katma ve farklılık oluşturma noktasındaki azmimiz artarak devam edecektir. Geleceğin liderlerini yetiştiren Uzay Kampı Türkiye’de uzun yıllar boyunca tüm dünya çocuklarına yol gösterebilmeyi, vizyonlarına ışık tutabilmeyi ve onlara yeni değerler katabilmeyi diliyoruz.

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

2024 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

27.05.2024
Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay zeka, son yıllarda hızla gelişen ve pek çok sektörde derin etkiler yaratan bir teknolojidir. İnsan hayatına etkileri açısından bakıldığında, yapay zeka birçok açıdan olumlu katkılar sunmaktadır. Yapay zeka sayesinde üretilen otomasyon sistemleri ve akıllı cihazlar, insanların günlük yaşamlarını daha kolay ve konforlu hale getirmektedir.

04.04.2024
Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Gökyüzü, insanlık tarihinde daima bir gizem kaynağıydı. Anadolu toprakları, binlerce yıl boyunca bu gizemi gözlemleyerek, yıldızların altında birçok medeniyeti ağırladı. Günümüzde ise Türkiye, bu gizemli uzay yolculuğunda yeni bir döneme imza attı.

12.03.2024
Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

21.12.2023
Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Merhaba, geleceğin uzay kaşifleri! Güneş sistemi boyunca müthiş gerçekler ve harika karşılaştırmalarla canlanan gezegenlerle dolu, bu dünya dışı yolculuğa hazır olun.

18.07.2023
Üste Çık