Uzay Kampı Türkiyenin okulların kapanmasıyla başlattığı ve yarıyıl tatiline özel olan “uzay programları” sona erdi. Katılımcılar bir günden beş güne kadar değişen sürelerdeki kamp programlarında, hem eğlenceli bir tatil geçirdiler hem de uzayı daha yakından tanıma şansı buldular.

İzmir’de kurulu uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi merkezi Uzay Kampı Türkiye’nin, yarıyıl tatiline özel çocuk programları olarak sunduğu etkinlikler KKTC’den ve Türkiye’nin; Antalya, Samsun, Şanlıurfa ve Malatya’nın da aralarında olduğu 18 farklı ilinden gelen ziyaretçilerin katılımıyla sona erdi. Tatillerini 7-10 yaş arası çocuklarıyla birlikte değerlendirmeyi tercih eden ebeveynlerin ilgi gösterdiği 2 günlük “Aile-Çocuk Uzay Kampı”, 9-15 yaş arası öğrenciler için oluşturulan 2 günlük “Yıldızlar ve Gezegenler Macerası” ve 1 günlük “Uzay Serüveni” programları büyük ilgi görürken, katılımcılar en çok “Nesil Mars” interaktif sergi alanını beğendiklerini söylediler.

Eğlenceli ve eğitsel etkinliklerle donatılan programlara katılan öğrenciler Mars’ta kurulacak bir koloniyi ve çalışma alanlarını anlatan “Nesil Mars” alanını yakından tanımanın yanı sıra; NASA tarafından dizayn edilen astronot simülatörlerinin kullanılması, dijital yıldızevinde astronomi dersleri, Hurricane 360 VR ve Riot 3D simülatörlerinde sanal gerçeklik, Discovery uzay mekiği ile sanal uzay uçuşu gibi bir çok uygulamalı etkinliğe de katıldılar.

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık