Uzun yıllar boyunca öğrencilerine kamp programlarımıza getiren öğretmenlerimizle yaptığımız röportajlarımıza devam ediyoruz.

Tecrübeli Öğretmenlerimizin Gözünden Uzay Kampı Türkiye

İlk bölümü buradan okuyabilirsiniz. Bu yazımızda öğretmenlerimize kampımıza getirdikleri ilk öğrenci grubunun tepkilerini/izlenimlerini ve yıllar içinde geçirdiğimiz değişimlerle ilgili izlenimlerini sorduk.

İlk katılımınızda getirdiğiniz öğrenci grubunun tepkileri/izlenimleri ne olmuştu?

Oya Sakız – Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Öğrencilerimiz yurt dışı yaz okulları sebebiyle bu tür kampları da ziyaret ediyorlardı. Onlara ortam kurallar yabancı gelmedi. Mutluydular daha kolay ulaşabilecekleri sevdikleri alanla ilgili ve uluslararası kamp artık Türkiye’deydi. Çocuklar başka ülkeleri tanımaktan heyecan duyuyorlar ve o çocuklarla buluşmaktan mutlu oluyorlar. Döndüğümüzde arkadaşlarıyla veliler birbiriyle memnuniyetlerini paylaşınca biz her 5. ve 7. sınıf  düzeyinde kampı ziyarete geldik.

Murat Zavrak – Fen Bilgisi Öğretmeni

Okulumuz Uzay Kampı açıldığı zamandan itibaren kampla iletişim halindeydi ve özellikle PSSP(*) ile çok daha fazla uzay kampı ile işbirliği fırsatı yakalamıştı... Kampa öğrencileri ilk kez getirdiğimde yatakhanedeki şaşkınlıklarını hatırlıyorum. Çünkü çoğu ilk defa kendi çarşaflarını ve nevresim takımlarını yataklarına geçiriyorlardı. Bu şaşkınlıkları geçtiğinde kampta yaptırılan ilk turda çoğu büyülü bir dünyada gibi dolaşıyorlardı. Uzayla ilgili pekçok yeni bilgiyi doğrudan öğrenme ve deneyimleme fırsatı buluyorlardı.

(*)PSSP: Uluslararası düzeyde yürütülen "Partner School Science Program" (Kardeş Okullarla Bilim Programı). Öğrenciler yurt dışındaki okullarla “kardeş okul" olup eğitim öğretim yılı boyunca ortak projelerde görev yapıyorlar, daha sonra da Uzay Kampında buluşuyorlar.

Murat Önay – Fen Bilgisi Öğretmeni

İlk Uzay Kampı deneyimimde öğrencilerimle birlikte Uzay Kampını öğrendim. Ben öğrendiğim ilginç bilgileri onlara heyecanla anlatırken onlar da bana eğitimlerde öğrendiklerini anlatıyorlardı. Doğal olarak onlar eğitimde iken ben fazla yaklaşmıyordum. En fazla bir fotoğraf çekip uzaklaşıyordum. Eğitim ve aktivite aralarında kısa süren görüşmelerimiz oluyordu. Öğrencilerim bana çoşkulu bir şekilde gördüklerini, öğrendiklerini anlatıyorlar, benim onları dikkatlice dinlememin keyfini çıkarıyorlardı. Sonuçta uzay çalışmalarına çocukluktan beri ilgisi olan öğretmenlerine bu sefer onlar bir şeyler öğretiyorlardı. Onların yaşında böyle bir kamp deneyimi yaşamış olmayı çok istediğimi, öğretmenlere Uzay Kampı eğitimi verilmediği için onları kıskandığımı tüm Uzay Kampı öğrencilerim bilir.   

İlk Uzay Kampı grubumun büyük bir kısmı ile halen iletişim halindeydim. Grup liderleri Shane öğretmen ve takımın adı Sun Team idi.

Keziban Şenel – Fen Bilgisi Öğretmeni

Çok memnun ayrılmışlardı. Amerika’dan gelen kardeş okul arkadaşları ile tanışmak, ingilizce dil yetkinliklerini gözlemlemek, proje bazlı yapılan çalışmalar onları çok mutlu etmişti. Şimdi üniversite öğrencisi oldular…

Yıllar içerisinde kampta hangi programlara kaç defa katıldınız? Kampın yıllar içerisindeki değişim sürecinde eğitimci olarak izlenimleriniz neler oldu?

Murat Zavrak – Fen Bilgisi Öğretmeni

Kampa ilk katılımımdan sonra pek çok kez gelme fırsatım oldu. 5 yıl önce PSSP kulübünün öğretmeni oldum ve bu süreçte yaz kamplarına ve kışın okulumuzun gerçekleştirdiği SEV ZİRVELERİNE öğretmen olarak katılma fırsatım oldu. Bu süreçte kamp pek çok konuda kendini yeniledi. Öğretmenlerin kaldığı odalar yenilendi, Simülatörlerin olduğu alanda yenilemeler oldu, uzay istasyonu eklendi. Ayrıca giriş katında yeni simülatörler eklendi. Dijital Learning Center yapıldı. Mars alanı yeniden düzenlendi. Öğrenme odaları tekrar dizayn edildi. Anlayacağınız sürekli değişime açık şekilde yenilemeler yapılmaya devam ediyor.

Murat Önay – Fen Bilgisi Öğretmeni

2011 yılından beri hep 6 Günlük Yaz Kamplarına katıldım. Bir kez 2019 yılında ara tatilde 5 Günlük Kampa katıldım. Uzay kampının genç, dinamik bir idareci ve eğitimci kadrosu var. Hatta kat görevlisinden muhasebesine, güvenlik elemanından yemekhanede serviste görevli çalışanlara kadar uzay kampının tüm üyeleri hem öğrencilere hem de öğretmenlere karşı her zaman yardımcı, çözüm odaklı ve samimiler. Bir eğitimci olarak öğrencilerimin kendilerini güvende hissetmeleri önceliğimdir. Ailelerinden uzakta olan öğrencilerime Uzay Kampı personeli tarafından sergilenen kusursuz yaklaşım işimi her zaman kolaylaştırmıştır.

Uzay Kampındaki değişim büyük çoğunlukla eğitim ünitelerinin yenilenmesi, yeni aktivite ve eğitim ünitelerinin eklenmesi veya mevcut ünitelerin daha verimli hale getirilmesi şeklinde oldu. Uzay Kampı dinamik ve yüksek verimlilikteki eğitim programının çoşkusunu hiç aynı seviyede tutmadı, hep yükseltti. 10 yıldır sürekli gittiğiniz bir kampta her yıl bu değişimi gözlemleyebiliyorsunuz. Verilen eğitime göre dizayn edilen odalar başta olmak üzere eklenen ISS modülü ve refakatçi öğretmenlerin odalarında yapılan dekorasyon ve konfora yönelik değişimler ilk aklıma gelenler.

Uzay kampının her zaman çağın ilerisini hedefleyen eğitim programı, etkinlikleri, aktiviteleri oldu ve bu konuda her zaman değerlendirme çalışmaları ile yenilikler ve düzenlemeler yapıldı. Eğitim içeriğinin öğrenci tarafından deneyimle edinildiği, öğrenci güvenliğinin öncelik olduğu, öğrenciye yaşına uygun sorumluluklar ve yetkiler verilen harika bir kamp olma özelliği hep korundu.

Keziban Şenel – Fen Bilgisi Öğretmeni

Çoğunlukla PSSP* haftası etkinliğine katıldım. Bir kez de Yıldızlar ve Gezegenler Macerası programına katıldım. Fiziki koşullardaki yenilikler, Uzay Kampı çalışmalarına eklenen yeni aktiviteler ve çalışma ortamları. Olağanüstü olumlu çalışmalardı. Çağın teknolojisi ile Asya kıtasında tek olmanın kalitesiydi gözlemlediğim.

(*)PSSP: Uluslararası düzeyde yürütülen "Partner School Science Program(Kardeş Okullarla Bilim Programı). Öğrenciler yurt dışındaki okullarla “kardeş okul" olup eğitim öğretim yılı boyunca ortak projelerde görev yapıyorlar, daha sonra da Uzay Kampında buluşuyorlar.

Öğretmenlerimizin kampla ilgili unutamadıkları anıları ve geleceğin kampçılarına mesajları için bir sonraki röportajımızda/yazımızda görüşmek üzere!

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları!

2024 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

27.05.2024
Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay Zeka ve Uzay Keşfi

Yapay zeka, son yıllarda hızla gelişen ve pek çok sektörde derin etkiler yaratan bir teknolojidir. İnsan hayatına etkileri açısından bakıldığında, yapay zeka birçok açıdan olumlu katkılar sunmaktadır. Yapay zeka sayesinde üretilen otomasyon sistemleri ve akıllı cihazlar, insanların günlük yaşamlarını daha kolay ve konforlu hale getirmektedir.

04.04.2024
Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Türkiye’nin Uzaydaki Yeri: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

Gökyüzü, insanlık tarihinde daima bir gizem kaynağıydı. Anadolu toprakları, binlerce yıl boyunca bu gizemi gözlemleyerek, yıldızların altında birçok medeniyeti ağırladı. Günümüzde ise Türkiye, bu gizemli uzay yolculuğunda yeni bir döneme imza attı.

12.03.2024
Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

21.12.2023
Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Güneş Sisteminde Bir Tatile Ne Dersiniz?

Merhaba, geleceğin uzay kaşifleri! Güneş sistemi boyunca müthiş gerçekler ve harika karşılaştırmalarla canlanan gezegenlerle dolu, bu dünya dışı yolculuğa hazır olun.

18.07.2023
Üste Çık