Önümüzdeki dönemlerde ülkemiz de uzay macerasına tam manasıyla atılmaya hazırlanıyor.

Buna göre bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Cumhuriyetimizin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında 10 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalacak.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında, belki de yolu Uzay kampı türkiye’den geçmiş, bütün eğitim hayatı uzay bilimleri ile yoğrulmuş bir kişi ülkemizi uluslararası uzay istasyonunda temsil edecek.

TUA Yönetim Kurulu ve Ajans Başkanı  Serdar Hüseyin Yıldırım'ın Uzay Kampı Türkiye ziyareti.

Türkiye uzaya nasıl gidecek?

Türk Uzay Ajansı son 2 yılda önemli adımlar attı. Aynı zamanda yine son yıllarda gelişen ticari uzay yolculukları da uzaya astronot taşımayı çok daha az maliyetli ve daha kolay hale getirdi. Tüm bu imkanlar ortaya çıkınca, insanlığın en büyük hayali olan uzay bizler için de ulaşılabilir hale geldi.

Peki uzay çalışmaları bir ülkeye ne gibi katkılar sunabilir?

Tabiki Dünya’da yer çekimi veya diğer faktörler göz önünde bulundurulduğunda dünya yüzeyinde yapılamayan bazı çalışmalar uzay istasyonu gibi yerçekiminin minimum seviyede olduğu ortamlarda yapılabilir. Ama sadece bu değil.

Uzay çalışmalarının başladığı yıllarda günümüzde kullandığımız bir çok teknolojik araç-gereç veya teknolojik olmasa da hayatımızı kolaylaştıran birçok cihaz dünyadaki insanlar tarafından henüz bilinmiyordu.

Her ne kadar bazı yenilikleri gelişen teknolojiye de bağlasak aslında günümüzde kullandığımız birçok teknolojik araç-gereç veya material aslında uzay çalışmaları sayesinde gereken ihtiyaçlara göre geliştirilmiş ve sonrasında faydalarından ötürü insanlığın da kullanımına sunulmuştur. Belkide insanlı uzay keşiflerinin insanlığa en  önemli katkısı da budur diyebiliriz. İşte bu şekilde uzay çalışmaları için keşfedilip sonrasında insanlığın kullanımına sunulan cihazlar "spinoff" olarak adlandırılır. Bu konularla ilgili pandemi döneminde hazırladığımız videomuza aşağıda ulaşabilirsiniz.

Günümüzde kullandığımız bir çok spinoff örneği var. Bir grup NASA mühendisi tarafından icat edilen tamamlayıcı metal oksit yarı iletken (CMOS) görüntü sensörü, NASA’nın her yerde bulunabilecek tek yan ürünü haline geldi ve dijital görüntüleme endüstrisinde bir devrim yarattı. Bu devrim günümüzde kullandığımız cep telefonu kameralarını, DSLR kameraları, çekilen yüksek çözünürlüklü videoları ve tabiki sosyal medyayı mümkün kıldı.

 

Bir diğer kullanışlı spinoff ise infrared kulak termometreleri (kızılötesi kulak termometreleri). Bir zamanlar uzak yıldızların ve gezegenlerin sıcaklığını ölçmek için kullanılan astronomi teknolojisi, şimdi insanların vücut sıcaklığını ölçmek için yüksek hızlı bir tıbbi termometre olarak kullanılıyor. NASA tarafından geliştirilen kızılötesi teknolojisine dayanan el tipi termometre, herhangi bir mukoza zarına temas etmeden sıcaklığı kaydetmek için kulak zarından yayılan enerjiyi kullanarak vücut sıcaklığını ölçüyor.

Bu iki örnek yalnızca kumsaldaki kum tanelerinden ikisi. Bu sayede NASA, sadece uzaya insan gönderen bir kurum değil, bu güne kadar binlerce buluşun doğduğu bir teknoloji merkezi haline de gelmiş oldu. Gelecekte Türk Uzay Ajansı ve TÜBİTAK sayesinde ülkemizde de farklı bakış açılarına sahip mühendisler ve girişimciler bu teknolojileri geliştirebilir ve ülkemizi birçok yeni teknolojinin doğduğu bir merkez haline getirebilirler.

Belkide o mühendislerden veya girişimcilerden biri bu yazıyı okuyordur, kim bilir?

 

 

Pi Günü

Pi Günü

Dünyanın pek çok yerinde her yıl 3. ayın 14. günü, yani 14 Mart günü, “Pi Günü” olarak kutlanır.

13.03.2023
Uzay Kampı Türkiye'den Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları! Kayıtlar Başladı, Sınırlı Kontenjanları Kaçırmayın!

Uzay Kampı Türkiye'den Çocuklar İçin Benzersiz Yaz Kampları! Kayıtlar Başladı, Sınırlı Kontenjanları Kaçırmayın!

2023 Çocuklar İçin Yaz Kamplarına Kayıtlar Başladı! Türkiye'nin Eşsiz Eğitim Merkezinde 7-15 Yaş Grubu İçin Yaz Kampı Eğlencesi ve Eğitim Bir Arada!

07.02.2023
CUPOLA Modülü | Uluslararası Uzay İstasyonu Gözlem Penceresi

CUPOLA Modülü | Uluslararası Uzay İstasyonu Gözlem Penceresi

NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) dahil olmak üzere 5 uzay ajansının ortak çalışması olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Dünya'nın yörüngesinde yaklaşık 200 mil yükseklikte dönen benzersiz ve karmaşık bir uzay aracıdır.

12.01.2023
Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Kış Gün Dönümü: “En Karanlık Gün”

Yılın en kısa günü ve “astronomik kışın” ilk günü olma özelliği taşıyan kış gün dönümünün zamanı geldi!

21.12.2022
Kardeş Okullarla Bilim Programı'nın (PSSP) 20. Yıl dönümü Kutlandı.

Kardeş Okullarla Bilim Programı'nın (PSSP) 20. Yıl dönümü Kutlandı.

Kardeş Okullarla Bilim Programı, Kurucumuz merhum Kaya Tuncer ve ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mary Tuncer tarafından 2002 yılında Türk ve dünya çocuklarının küresel arkadaşlıklarına katkı sağlamak amacıyla kuruldu.

01.08.2022
YAZ KAMPLARINI KAÇIRMAYIN!
Üste Çık