Uzay Kampı Türkiye, 23 yılı aşkın deneyimiyle Uluslararası Bakalorya (IB) ilkeleriyle uyumlu uzay eğitimi sunuyor; 9-18 yaş arası öğrenciler uygulamalı aktiviteler ve NASA tasarımlı simülatörlerle eğitim alıyor.

UZAY KAMPI TÜRKİYE'DE IB'YLE UYUMLU UZAY EĞİTİMİ

Neredeyse her yeni güne yeni bir teknolojik gelişmeyle uyandığımız günümüzde, uzay araştırmaları ve sonuçlarına duyulan ilgi de giderek artıyor. James Webb Uzay Teleskobu'nun başarıyla yörüngeye yerleştirilmesi, Perseverance keşif aracının Mars'a inişi ve SpaceX gibi şirketlerle ticari uzay yolculuğunun başlaması önemli kilometre taşları olurken bu olağanüstü gelişmeleri sürdürülebilir kılmak için gelecek nesillerin hazırlanmasının önemi daha da artıyor. Uzay Kampı Türkiye 23 yılı aşkın deneyimi ve açıldığı günden bu yana sürdürdüğü yenilikçi yaklaşımıyla, "genç beyinlere" uzay araştırmalarının geleceğini şekillendirme konusunda önemli bir rol üstleniyor.

Bu blog yazısında, Uzay Kampı Türkiye'nin uzay eğitimi yaklaşımının Uluslararası Bakalorya (IB) gereklilikleriyle nasıl örtüştüğünü; kamp katılımcılarını "geleceğin uzay kaşifleri" olmak için gerekli bilgi ve becerilerle nasıl donattığına dair genel bir bakış sunacağız. Uzay Kampı Türkiye'nin yıl boyunca sunduğu programlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Gençlik Programları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Uluslararası Bakalorya, kültürlerarası anlayış ve saygı ile daha iyi ve daha barışçıl bir dünya oluşturulmasına
yardımcı olacak araştıran-sorgulayan, bilgili ve duyarlı genç insanlar yetiştirmeyi amaçlıyor. Uzay Kampı Türkiye'nin yaz aylarında düzenlediği Uluslararası Galaktik Yaz Kampı ve özel isteklere göre süresi ve içeriği değiştirilebilen Özelleştirilmiş Programlar da dahil olmak üzere sunduğu benzersiz olanaklar bu felsefeyle mükemmel bir uyum içinde. Kamp programları, öğrencilere bilimsel temelleri kültürel karşılaşmaları; takım çalışmasını, liderlik becerilerini ve kişisel gelişimi destekleyen eğitim seçenekleri sunuyor. Sürekli gelişen eğitim programlarından Türkiye'den ve ABD, Bulgaristan, Avustralya, Ürdün, Moğolistan, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri gibi 60'dan fazla ülkeden 260.000'den fazla katılımcı yararlandı. 2022'de düzenlenen anketlerde %95 gibi etkileyici bir memnuniyet oranı elde edildi. 

UZAY KEŞİFLERİ ARACILIĞIYLA GELECEK NESİL BİLİM İNSANLARINI YETİŞTİRMEK

Uzay Kampı Türkiye programları gençlere geleceğin liderleri ve kaşifleri olmaları için ilham vermektir. Bu amaçla yıl boyunca sunulan zengin ve özelleştirilebilir programlarda 9-18 yaş arası öğrencilerin bilim ve teknoloji tutkularını daha da ileriye taşımak için tasarlanmış benzersiz simülasyonlar ve STEAM tabanlı etkinlikler sunulmaktadır. Böylelikle öğrenciler, uygulamalı etkinlikler aracılığıyla uzay teknolojilerine karşı farklı bakış açıları geliştirmektedir. Discovery Uzay Mekiği simülatöründe gerçekçi bir uzay uçuşu görevi de dahil olmak üzere NASA'nın insanlı uzay uçuşlarından esinlenerek geliştirilen simülatörlerleri kullanabiliyor, bir duvar üzerinde oluşturulan "sıfır yerçekimi" deneyimini yaşayabiliyor ve VR gözlükleriyle Ay yürüyüşü yapabiliyorlar. Dahası, NASA astronotları, mühendisleri ve bilim insanları gibi uzmanlarla tanışıp onlardan da doğrudan bilgi edinebiliyorlar.

Kamp, bilim insanı, mühendis veya astronot olmak isteyen herkes için olan merakı, yaratıcılık ve yenilikçiliği teşvik ediyor.


TUTKULU, SORUMLU KÜRESEL VATANDAŞLAR YETİŞTİRMEK

  • Uzay Kampı Türkiye'de, katılımcılarını 21. yüzyılda başarıya hazırlayan benzersiz, sürükleyici ve dinamik bir program sunuluyor. Sorgulamaya dayalı öğrenmeye önem veren Uzay Kampı Türkiye, öğrencileri soru sormaya, bilgiyi analiz etmeye ve teorilerini geliştirmeye teşvik ederek, konuları derinlemesine anlamalarını sağlıyor. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde "Ulusal Uzay Kampı Haftası" programlarını düzenleme, Uluslararası Uzay İstasyonu ile telsiz bağlantısı kurma, Kardeş Okullarla Bilim Programı ve Geleceğin Kaşifleri Programı kapsamında 1500'den fazla video konferans gerçekleştirme ve NASA'nın Stennis, Marshall, Glenn, Johnson ve Marshall Uzay Merkezleri ile bağlantı kurarak 179 eğitim video konferansı düzenleme ve öğrencilerin uzay eğitimi deneyimlerini zenginleştirme gibi önemli deneyimlere sahip.

  • Uzay Kampı Türkiye, öğrencilerin hayatta çok önemli olan kültürlerarası yetkinliklerini geliştirmelerine olanak sağlıyor. Öğrenciler, uzay görevleri için gerekli olan ekip çalışmasını, farklı inanç ve değerlere sahip çeşitli bireylerden oluşan bir grup içinde rahat çalışmayı öğreniyorlar. Karmaşık sorunlarla karşılaştıklarında kritik öneme sahip olan problem çözme ve müzakere becerilerini geliştiriyorlar.

  • Programlar öğrencileri ilgi duydukları alanlarda yaşam boyu öğrenen bireyler olmaya teşvik etmektedir. Merak uyandıraran, öğrencilere ilgi alanlarını keşfetmeleri için fırsatlar sunan programlar hem ilgi çekici hem de anlamlı bir öğrenme ortamı yaratıyor.

  • Uzay Kampı Türkiye, öğrencilere akademik ve yaşam başarısı için gerekli olan değerli beceri ve yetkinlikleri kazandırmanın ötesine geçiyor. Katılımcılar eleştirel düşünme, küresel düşünme, kültürlerarası yetkinlikler ve yaşam boyu öğrenmeye verilen önem sayesinde programdan dünyanın karmaşıklığı içinde güvenle yol alabilecek donanıma sahip, çok yönlü bireyler olarak mezun olmaktadır. Bu kapsamlı yaklaşım, Uluslararası Uzay İstasyonu ve Discovery Uzay Mekiğini entegre eden 1 saatlik sanal uzay uçuşu görevi, 3D yazıcılarla uygulamalı atölye çalışmaları, teleskopla güneş ve yıldız gözlemleri, konum astronomisi eğitimi için dijital planetaryum oturumları, robot tasarım süreçleri, algoritmalar ve dizileri içeren pratik uygulamalar ve Mars gezegeninin hem fiziksel bir sergi alanı hem de sanal bir ortam aracılığıyla sürükleyici bir şekilde keşfedilmesi gibi ilgi çekici etkinliklerle tamamlanmaktadır.

Uzay Kampı Türkiye programları Uluslararası Bakalorya Organizasyonu'ndan bağımsız olarak geliştirilmiştir ve bu organizasyon tarafından onaylanmamaktadır. International Baccalaureate, Baccalauréat International, Bachillerato Internacional ve IB, International Baccalaureate Organization'a ait tescilli ticari markalardır.

BU YAZ UZAYI KEŞFEDİN!
Üste Çık